1. Struktura terestrických ekosystémů, organismy a globální ekologické faktory, vztah (i) k prostředí na stanovišti (ii) k sobě navzájem, hierarchická povaha přírodních systémů - význam škál vztah (i) k prostoru (ii) k času.
Primární produkce ekosystémů, disturbance, ekologická sukcese. 2.-4. Funkce rostlin a živočichů v ekosystémech a jejich vzájemné interakce (na příkladu cévnatých rostlin, bezobratlých a obratlovců). 5.-12.
Dynamika a řídící síly ve fungování terestrických ekosystémů Země (biomy v přehledu), hlavní ekologické determinanty jejich struktury a v nich probíhající procesy, historický vývoj, diverzita a adaptace organismů. Tropické deštné lesy, troické savany, subtropické a temperátní pouště, mediteránní lesy, opadavé listnaté lesy, temperátní stepi, boreální tajga, arktická a alpínská tundra. 13.
Sekulární sukcese a vývoj bioty v kvartéru, vstup člověka do přírodních krajin.
Terestrické ekosystémy jsou předn áškou s vazbou na hlavní biomy Země a na vybrané ekosystémy území ČR. První třetina kurzu obsahuje příklady základních ekologických vazeb a vztahů na modelových skupinách organismů (cévnaté rostliny, obratlovci a bezobratlí).
V další části kurzu jsou probírány dynamika a řídící síly ve fungování hlavních terestrických ekosystémů světa. Součástí přednášky jsou dvě jednodenní exkurze do širšího okolí Prahy.
Přednáška je primárně určena posluchačům 1. ročníku.