Blok 1: Kvartér. Vývoj poznání kvartéru od nejstarších dob po současnost. Skrze výklad dějin kvartérní vědy osvětlíme základní fakta o kvartéru, jeho členění, změny klimatu a jejich příčiny, opěrný systém stratigrafie kvartéru, základní principy datování, otázku tzv. "globálního oteplování".
Blok 2: Poslední kvartérní cyklus v Evropě. Princip pylové analýzy. Vývoj přírodních ekosystémů. Poslední interglaciál a jeho srovnání s holocénem. Poslední vrcholný glaciál. Svět "lovců mamutů" a jeho konec. "Klasická" a "kryptická" glaciální refugia. Klimatický chaos pozdního glaciálu a jeho důsledky. Hledání současných krajinných a vegetačních analogií v oblasti vnitřní Asie. Česká republika jako klíčový nástupní prostor postglaciální rekolonizace Evropy. Lesy starého holocénu a jim odpovídající současné analogie.
Blok 3: Klíčové etapy postglaciálního vývoje vegetace a krajiny ČR. Vývoj kulturní krajiny a vliv člověka na naši přírodu. Paleoekologický význam mezolitické etapy vývoje společnosti. Osud travinné a keříčkové vegetace ve středním holocénu. Neolitizace. Vývoj pravěké kulturní krajiny ve střední Evropě. Přirozené a antropogenní změny v lesích. Vznik moderních typů lesa. Příklad z dnešního Turecka. Středověká kolonizace a vývoj kulturní krajiny až do současnosti. Holocénní vývoj krajiny v konkrétním území - příklady ze středních Čech.
Blok 4 a 5: Případové studie. Konkrétní lokality v Čechách, na kterých se ukážou zajímavé detaily a na kterých uvidíme, jak vypadá paleoekologický výzkum. Pro zpestření ukázka výzkumu v SV Africe.
Celodenní exkurze.
The lecture's content is to describe basic phenomena and mechanisms, which had predominated during present interglacial - the Holocene. The concept is divided into three parts referring to (i) the principles of the subject's study, (ii) time- and (iii) phenomenological chronology of individual processes during the period of interest.
We put an emphasis on both mechanisms of environmental development and the role of human in a final ecosystem's forming.