1. Přehled hornin a hlavních minerálů a jejich význam pro rostliny a vegetaci. Určovací znaky pro hlavní typy. N ávod, podle jakých hledisek kategorizovat horniny v daném území. Praktická demonstrace.
2. Stručné základy regionální geologie Evropy a ČR se zaměřením na kvartér (návaznost na přednášku Regionální geologie ČR a Vývoj přírody ve čtvrtohorách a Vývoj přírody v ČR).
3. Úvod do geomorfologie. Výběr hlavních krajinotvorných procesů a jejich vliv na vegetaci s příklady. Typy zvětrávání, vznik a původ výrazných geomorfol. útvarů (návaznost na předn. Geologie a geomorfologie).
4. Geologické mapy a jejich využití v praxi. Měření různých charakteristik v terénu. Jak se zhotovují a jakou mají vypovídací schopnost. Co z nich lze či naopak nelze vyčíst.
5. Základy půdotvorných procesů a hlavně význam geologického substrátu, úvod do pedologie (návaznost na předn. Základy pedologie a ochrana půdy).
Přednáška je určena pro posluchače magisterského příp. doktorského studia na katedře botaniky PřF UK. Náplň přednášky si klade za cíl postihnout hlavní zájmy botaniků o geologii a zaměřit se na problémy, s kterými se setkají při vypracovávání diplomových a jiných prací a na doplnění a rozšíření znalostí ve výuce botanicky zaměřených přednášek.
Na přednášku bude navazovat 0,5-1denní exkurze nejlépe do okolí Prahy. Přednášky budou sloužit také k praktickým ukázkám hornin, k výuce práce s mapou apod.