Úvod: současný stav fylogenetického stromu cévnatých rostlin; rámcové srovnání bývalé „morfologické“ a současné molekulární klasifikace (Prančl, Hrouda)
„Kapraďorosty - Lycopodiophyta, Moniliophyta (Ekrt)
Gymnospermae (Pinophyta) - Cycadales, Gingkoales, Pinales, Gnetales (Hrouda)
Angiospermae (Magnoliophyta) I - bazální krytosemenné - skupina ANITA, magnoliidy (Prančl)
Monocots (jednoděložné): alismatidy (Kaplan)
Monocots (jednoděložné): liliidy (Hrouda)
Monocots (jednoděložné): coimmelinidy (Šída)
Přehledová přednáška zaměřující se na evoluci a diverzitu cévnatých rostlin s důrazem na celosvětový náhled vývoje a rozšíření jednotlivých vývojových linií, jejich "fosilní" historie a současné rozšíření a diverzitu, tak jak ji známe z nejnovějších fylogenetických (molekulárních) a taxonomických studií. Přednáška předpokládá absolutorium základní bakal ářské přednášky Botanika cévnatých rostlin. Cílem je rozšíření přehledu o všech
čeledích cévnatých; z evropských čeledí jsou zmíněny podrobně (včetně zástupců) všechny včetně monotypických, z tropů a jihopolokoulových čeledí jsou vzácné čeledi zmíněny formou poznámek u kladogramů.
Kostrou přednášky je fylogenetický přehled Angiosperm phylogeny website (APG: http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/). U každé čeledi (popř. vyšší taxonomické kategorie) je zmíněno fylogenetické postavení, morfologická a ekologická charakteristika, rozšíření a přehled významných zástupců.
Součástí přednášky je příležitostné rozšiřující praktikum, realizované především formou exkurzí do botanických zahrad (Praha, Liberec, Teplice, sbírky v Pruhonicích) a muzeí (fosilní sbírky), vždy na základě zájmu a domluvy účastníků kurzu.
Původně čtyřsemestrová přednáška je zkrácena do jednoho školního roku.
PREDNASKA ZACINA AZ VE 2. TYDNU SEMESTRU