1. Obecný úvod: Abiotická charakteristika ČR (geologie, geomorfologie, klima), Kvartérní vývoj krajiny ČR, Fytogeografie ČR 2. České Termofytikum I: 3 jádrové oblasti (Polabí, Český kras, České středohoří) 3.
Panonské termofytikum j. Moravy (+Prebohemicum) + karpatské mezofytikum 6.
Mezofytikum - Moldanubikum, Z Čechy a Poorličí s.l. 7. Mezofytikum - zvláštnosti (rybniční krajiny, pískovce, hadce, vápence mezofytika, říční kaňony...) 8.
Oreofytikum 9. Regionální botanika Slovenska
Přednáška je pojata jako regionální botanika, takže se soustředí na podrobný přehled květeny střední Evropy na příkladu Česka a Slovenska, resp. geomorfologických a floristick ých celků zasahujících na území těchto územních celků. V letním semestru přednáška pokračuje jako Květena střední Evropy II (MB120P24B).
V úvodu se zabývá obecněji regionální geologií, klimatem, fytogeografií, historií krajiny a dalšími zdroji diverzity. Jádro přednášky tvoří charakteristiky hlavních regionů a menších územních celků ČR a SR; u jednotlivých fytochorionů je uvedena základní charakteristika přírodních poměrů (klima, geologie, geomorfologie); vegetace (převládající společenstva-formace, specifická společenstva); floristicko-fytogeografická charakteristika (vliv květ. elementů, význačné druhy - hranice areálů, ohrožené druhy, významné lokality apod.); hospodaření, krajina, lidé. Zápočet je udílen za prezentaci o vybrané lokalitě/mikroregionu a zkouška je ústní formou.
S ohledem na množství související literatury doporučujeme aktivní účast na přednáškách.
S přednáškou úzce souvisí Exkurze ke Květeně střední Evropy.