1. Obecný úvod: Abiotická charakteristika ČR (geologie, geomorfologie, klima), Kvartérní vývoj krajiny ČR, Fytogeografie ČR 2. České Termofytikum I: 3 jádrové oblasti (Polabí, Český kras, České středohoří) 3.
Panonské termofytikum j. Moravy (+Prebohemicum) + karpatské mezofytikum 6.
Mezofytikum - Moldanubikum, Z Čechy a Poorličí s.l. 7. Mezofytikum - zvláštnosti (rybniční krajiny, pískovce, hadce, vápence mezofytika, říční kaňony...) 8.
Oreofytikum 9. Regionální botanika Slovenska
P řednáška je pojata jako regionální botanika, takže se soustředí na podrobný přehled květeny střední Evropy na příkladu Česka a Slovenska, resp. geomorfologických a floristických celků zasahujících na území těchto územních celků. V letním semestru přednáška pokračuje jako Květena střední Evropy II (MB120P24B).
V úvodu se zabývá obecněji regionální geologií, klimatem, fytogeografií, historií krajiny a dalšími zdroji diverzity. Jádro přednášky tvoří charakteristiky hlavních regionů a menších územních celků ČR a SR; u jednotlivých fytochorionů je uvedena základní charakteristika přírodních poměrů (klima, geologie, geomorfologie); vegetace (převládající společenstva-formace, specifická společenstva); floristicko-fytogeografická charakteristika (vliv květ. elementů, význačné druhy - hranice areálů, ohrožené druhy, významné lokality apod.); hospodaření, krajina, lidé. Zápočet je udílen za prezentaci o vybrané lokalitě/mikroregionu a zkouška je ústní formou.
S ohledem na množství související literatury doporučujeme aktivní účast na přednáškách.
S přednáškou úzce souvisí Exkurze ke Květeně střední Evropy.