Č á s t m e c h o r o s t y
1. Fyziologické adaptace Specifické aspekty fyziologie mechorostů. Fotosyntéza a respirace. Optimální a extrémní hodnoty limitujících faktorů prostředí (vodní režim, teplota, světelné záření, minerální výživa). Symbiosa a saprofytismus. Ekofyziologie xerotermních a hydrofytických mechorostů.
2. Reprodukční ekologie Reprodukce (první reprodukce, reprodukční úsilí, velikost a počet výtrusů, dormance), životní rozpětí a mortalita, alternativní adaptace na stres (vyhýbání a tolerance). Klasifikace jednotlivých typů životních strategií a životních forem.
3. Fytocenologie Ekologie a klasifikace společenstev mechorostů. Historické a současné názory na fytocenologii mechorostů.
4. Populační ekologie Obecné reprodukční schema. Generativní a vegetativní rozmnožování. Fenologie, tvorba výtrusů, šíření, banka diaspor. Klíčení a establishment. Metodické postupy při studiu populací mechorostů.
5. Mechorosty v ekosystémech Role mechorostů v jednotlivých ekosystémech se zvláštním zřetelem k extrémním typům ekosystémů (polární a aridní oblasti, vysokohoří).
6. Mechorosty jako bioindikátory Specifika bioindikačních schopností mechorostů (především z hlediska stupně znečištění ovzduší a vod). Využití mechorostů při biomonitoringu.
8. Ohrožení mechorostů Příčiny ohrožení. Regionální, národní a nadnárodní Červen é seznamy a Červené knihy. Aktuální stav bryoflóry České republiky a jeho srovnání v evropském a celosvětovém kontextu. Č á s t l i š e j n í k y
1. Substrátová ekologie Biotopy lišejníků. Substrát jako podklad pro uchycení versus substrát jako zdroj živin. Jednotlivé typy substrátů a jejich limitující faktory. Ekologická amplituda a substrátová specificita. Působení lišejníků na substrát, zvětrávání a další důsledky.
2. Ekologie lišejníků v extrémních podmínkách Ekofyziologie, základní specifické aspekty lišejníků. Extrémní hodnoty faktorů prostředí (vodní režim, teplota, viditelné záření, mechanické vlivy) a reakce na environmentální stres.
3. Lišejníky polárních oblastí a vysokohor Definice studených pouští, zonace a charakteristiky. Arktida, Antarktida, horské oblasti - specifické podmínky, flóra a typy rozšíření. Role lišejníků v terestrických ekosystémech. Způsoby adaptace, mechanismy šíření.
4. Lišejníky aridních a semiaridních oblastí Vymezení horkých pouští, charakteristika, ekologické podmínky různých oblastí, mlžné oázy. Lišejníková flóra, rozdíly jednotlivých oblastí. Adaptace, specializované růstové formy. Faktory ovlivňující rozšíření. Ekologický význam lišejníků v pouštích.
5. Endolitické lišejníky Terminologie, charakteristika. Endolitické lišejníky chladných a teplých oblastí. Mořské endolitické lišejníky.
6. Vodní prostředí jako extrémní stanoviště Vlhké prostředí, vodní prostředí, periodické zaplavování. Mořské pobřeží a zonace. Foliikolní lišejníky.
7. Ekologické strategie Reprodukční ekologie, životní formy a strategie, klasifikace. Pohled na lišejníky z hlediska ekologických strategií (CRS model, r a K strategie). Detailní pohled na lišejníky a jednotlivé typy strategií. Biotické vztahy a vývoj společenstev, role kompetence, ekologické specializace, alelopatie.
8. Interakce s jinými organismy Vztah lišejníků a živočichů. Lišejníky a bezobratlí, lišejníky jako potrava a ochranné prostředí. Evoluční aspekty. Lišejníky a obratlovci, lišejníky jako potrava, mimkry živočichů aj. Lišejníky a člověk, užití v různých kulturách, vliv člověka na společenstva lišejníků.
Poměrně velmi ekologicky blízké, systematicky však samozřejmě naprosto odlišné skupiny kryptogam - mechorosty a lišejníky jsou předmětem ekologicky laděné přednášky. Jde o dva časově srovnatelné bloky, kde jsou samostatně probírány rozličné aspekty ekologie mechorostů a lišejníků jako jsou např.: fyziologická ekologie, reprodukce (životní formy a strategie), fytocenologie, populační ekologie, role v ekosystémech (včetně extrémních stanovišť jako pouště, vysokohoří atd.), bioindikační charakteristiky a interakce s ostatními skupin rostlin a živočichů.