Seznámení se základními přírodními a fytogeografickými poměry navštíveného území. Další výuka se přizpůsobuje aktuálním přírodním podmínkám a výskytu organizmů, vhodných k demonstraci jednotlivých metodik práce.
Demonstrována je terénní práce při studiu biodiverzity hub, lišejníků a mechorostů. Metodika sběru/odběrů a primárního zpracování získaného materiálu. Výklad je zaměřen na taxonomickou, ekologickou, fytopatologickou a fytogeografickou problematiku demonstrovaných organizmů. Exkurze je většinou týden + dva víkendy, v oblibě máme Balkán a Slovensko. Kromě n ěkolika jednodenních výletů (exkurzí) plánujeme i vícedenní s přespáním ve stanu v terénu. Jinak se spí v kempech či na vhodných místech.
V akademickém roce 2023/24 plánujeme v červnu (termín zhruba deset dní mezi 11.6.večer/12.6. ráno až 21.6.2024) na Slovensko. Cena by neměla přesáhnout (tj. vše bez jídla a pojištění)4 000,- Kč, ať se pojede, kam se pojede.
Vedoucími bývají obvykle David Svoboda a Fanda Bouda (lišejníky), Zdeněk Soldán (mechorosty), Petr Zehnálek (houby)a další doktorandi či spolupracovníci.