1. Úvod - historie a vývoj rostlinné anatomie. Současný význam rostlinné anatomie a její vztah k ostatním botanickým disciplinám. Vznik orgánů a pletiv v ontogenezi rostlinného organismu. Klasifikace pletiv a systémů pletiv
2. Parenchym, kolenchym a sklerenchym - typy buněk, funkce a distribuce v rostlinných orgánech. Transferové buňky, jejich struktura a funkce
3. Sekreční struktury - klasifikace podle typu sekretovaných látek a podle distribuce v organismu, význam sekrece
4. Vodivá pletiva Evoluce vodivých pletiv Xylém - funkce, základní typy buněk a jejich vývoj, mechanismus transportu, možnosti poruch transportu Floém - funkce, základní typy buněk a jejich vývoj, mechanismus transportu, životnost floému.
5. Meristémy Význam meristémů v životě rostliny jakožto přisedlého organismu. Klasifikace meristémů podle lokalizace v rostlině a podle původu. Apikální meristémy prýtu a kořene, meristémy sekundárního růstu.
6. Kořen Funkce kořenů, typy kořenů, růst a vývoj kořenů. Struktura a funkce rhizodermis, primární kůry (exodermis, endodermis) a středního válce. Vznik postranních kořenů. Kořenové symbiózy a jejich vztah ke struktuře kořene, modifikované kořeny (vzdušné, dýchací, haustoria aj.).
7. Stonek Typy stonků, růst stonku. Stavba internodií a nodů u různých typů rostlin
8. List Hlavní funkce listu a přizpůsobení struktury listu těmto funkcím. Stavba listové čepele a řapíku. Epidermis, struktura, funkce a distribuce průduchů. mesofyl, vodivá pletiva a pochvy cévních svazků, mechanická pletiva. Stavba listů C3 a C4 rostlin, stavba speciálních typů listů (jehlice, listy sukulentů ap.), vliv prostředí na stavbu listu. Ontogeneze listu.
9. Sekundární růst rostlin Význam sekundárního růstu. Kambium, jeho vznik ve stonku a v kořenu, morfologie kambiálních iniciál, regulace činnosti kambia. Deuteroxylém - osový a paprskový systém, jeho uspořádání u různých typů rostlin. Životnost deuteroxylému, jádrové dřevo a běl Deuterofloém - osový a paprskový systém, jeho uspořádání u různých typů rostlin, životnost Sekundární krycí pletiva - felogen, jeho vznik a funkce, následné felogeny, periderm a borka, čočinky.
10. Reprodukční orgány I. Sexualita vyšších rostlin jako projev finální diferenciace. Střídání generací u semenných rostlin. Vývoj květu. Vývoj pestíku: tkáňová diferenciace pestíku na bliznu, čnělku a semeník. Vývoj samičího gametofytu. II. Vývoj samčího gametofytu: mikrosporogeneze a mikrogametogeneze. Genová exprese v haploidním systému. Interakce sporofytu s gametofytem. Přenos pylu na bliznu a opylení. Oplození a vývoj semene.
Navazující kurz anatomie rostlin rozšiřující znalosti získané v základní předná šce. Zabývá se strukturou rostlinných pletiv a orgánů, jejich ontogenetickým i fylogenetickým vývojem, vztahem mezi strukturou a funkcí, vlivem vnějších podmínek a stresových faktorů na vývoj struktury rostlin.
Podmínkou pro zařazení do tohoto kursu je znalost na úrovni základního kursu anatomie rostlin.