1.VÝVOJOVÁ BIOLOGIE. Základní pojmy a aspekty vývojové biologie rostlin a živočichů.
Rostlinná specifika. Buněčné dělení a buněčný růst.
Fenomén buněčné stěny. Diferenciace.
Totipotence. 2.MOLEKULÁRNÍ ZÁKLADY GENOVÉ EXPRESE. Regulace transkripce a translace.
Exprese strukturních genů, syntéza a degradace regulačních bílkovin. 3.BUNĚČNÝ CYKLUS A JEHO REGULACE. Signály, receptory, vnitrobuněčná a mezibuněčná komunikace.
Cytoskelet. 4.FYTOHORMONY. Biosyntéza, přenos signálu a inaktivace jednotlivých hormonů.
Fyziologické účinky hormonů. 5.RODOZMĚNA. Význam střídání pohlavní generace (gametofyt) s generací nepohlavní (sporofyt).
Základy ontogeneze. 6.EMBRYOGENEZE. Oplození, vznik zygoty, vývoj proembrya a embrya, suspenzor, endosperm.
Rozdíly v embryogenezi nahosemenných a krytosemenných rostlin. Molekulární aspekty embryogeneze, význam studia mutantů.
Somatická embryogeneze. 7.RŮST A VÝVOJ ROSTLIN - VEGETATIVNÍ FÁZE. Primární a sekundární vývoj rostlin.
Růst a diferenciace buněk a pletiv. Fotomorfogeneze, fototropismus a gravitropismus. 8.RŮST A VÝVOJ ROSTLIN - GENERATIVNÍ FÁZE.
Přechod do generativní fáze. Vývoj generativních orgánů.
Samčí a samičí gametofyt. Opylení, oplození.
Vývoj semen a plodů. 9.NEPOHLAVNÍ ROZMNOŽOVÁNÍ. Vegetativní množení různých druhů rostlin, jeho výhody a úskalí.
Apomixie a genetická uniformita. 10.APOPTÓZA A SENESCENCE. Programová smrt bu ňky a proces stárnutí rostlin. 11.METODICKÉ PŘÍSTUPY STUDIA VÝVOJOVÉ BIOLOGIE.
Příklady metod využívaných v rámci studia vývojové biologie. Popsané okruhy vždy rozsahem neodpovídají jednotlivým přednáškám.
Kurs sleduje dynamiku vývoje rostlinného těla v čase na různých úrovních, od klasické morfogeneze až po moderní molekulární přístupy, a to i v evolučním kontextu. Budeme se věnovat obecným zákonitostem i specifickým aspektům vývojové biologie rostlin a mechanismům, jevům a procesům, jež tuto vývojovou dynamiku kontrolují a řídí. Mezi ně patří zejména plasticita rostlinného těla, jeho neukončený růst, aktivita meristémů, působení fytohormonů, neustálá interakce s vnějším prostředím a na buněčné úrovni genetická kontrola, buněčná signalizace, vývojová plasticita, buněčná polarita a diferenciace.
V neposlední řadě se podíváme do fascinujícího světa reprodukční biologie, na střídání generací, vývoj generativních orgánů až po unikátní dvojité oplození a embryogenezi.
Další informace:http://www.rustavyvoj.cz