1. Evoluce virů
2. Definice, struktura a taxonomie virů
3. Životní cyklus viru a jejich reprodukční strategie (Baltimorovo schéma), replikace a exprese virového genomu, I.část
4. Životní cyklus viru a jejich reprodukční strategie (Baltimorovo schéma), replikace a exprese virového genomu, II.část
5. Obrana proti virové nákaze, interakce virus-hostitel
6. Antivirotika, vakcíny
7. Biologie významných virových skupin:RNA viry, I.část (+ssRNA viry)
8. Biologie významných virových skupin:RNA viry, II.část (-ssRNA viry, dsRNA viry)
9. Významné lidské patogeny: virus chřipky, malé DNA viry
10. Významné lidské patogeny: DNA viry
11. Významné lidské patogeny: retroviry
Přednáška je určena pro všechny, kteří by se rádi dozv ěděli něco o virech a nechtějí přitom zabíhat do detailů molekulární virologie. Přednáška je zaměřena hlavně na viry napadající člověka, jejich patogenezi, epidemiologii a obranu proti nim.
Jejím cílem je seznámit posluchače se strukturou a životními strategiemi virů v závislosti na typu virového genomu a hostitelského organismu. Mechanismy působení virů, jejich interakce s hostitelem, stejně jako možnosti vakcinace a léčby virových onemocnění, jsou probrány na příkladech významných lidských patogenů (např. dětská obrna, chřipka, HIV, herpesviry).
Pro studenty, které virologie zaujme a rádi by se jí dál věnovali, je zde možnost pokračovat přednáškou "Virologie - systémy na molekulární úrovni". Určitě si tedy můžete po absolvování přednášky "Základy virologie" zapsat přednášku "Virologie - systémy na molekulární úrovni".