1- Úloha zaměřená na metabolismus ledvin seznamuje s měřením významných fyziologických parametrů činnosti ledvin (glomerulární filtrace, resorpce, exkrece a clearence). Pomocí biochemických enzymatických analýz a kolorimetrických metod jsou prováděna stanovení metabolitů.
Součástí práce je příprava a zpracování vzorků séra a moči, včetně využití centrifugačních technik. 2- Využití simulačního fyziologického programu (Virtual Physiology) k rozvoji znalostí fyziologických i molekulárních mechanismů modulace svalové kontrakce s důrazem na kvantitativní hodnocení sledovaných parametrů. 3- Součástí bloku Dýchání je obeznámení se s teorií a zpracování praktických úloh. Teoretická část se zaměřuje na mechaniku plicní ventilace a souvisejících aspektů. Úlohy se věnují dýchacím cestám, plicním objemům a vztahu mezi dýcháním a srdeční frekvencí.
V praktických úlohách se studenti seznámí s měřením pomocí spirometrie. 4- Úlohy věnující se nervové soustavě zahrnují měření EEG a smyslové úlohy. Teoretický úvod je věnován zopakování termínů z elektrofyziologie. 5- V rámci úloh týkajících se kardiovaskulárního systému se provádějí praktická měření a vyhodnocení relevantních fyziologických parametrů.
S použitím moderního přístrojového vybavení je měřen klidový elektrokardiogram (EKG) a dále zm ěny krevního tlaku a pulzu v různých fyziologických situacích (reakce na chlad a fyzickou aktivitu), nakonec je stanovena celková fyzická kondice organismu.
Cvičení zahrnuje úlohy týkající se základních fyziologických systémů tj. nervového, kardiovaskulárního, vylučovacího, dýchacího; dále měření energetického metabolismu organismů a modulace svalové kontrakce.
Praktika probíhají formou turnusu, skládající se z 5-ti dnů. V jednom turnusu je maximální kapacita 18 studentů. Je třeba se zapisovat na rozvrhové lísky a to již od začátku semestru. Z důvodu velkého počtu zájemců, je třeba, aby turnusy byly maximálně využity. Nebojte se praktik hned v začátku, všechny jsou stejná!