Buňky imunitního systému, T a B lymfocyty, další buněčné typy významné pro regulaci imunitní odpovědi (MDSC, MSC), subpopulace imunoregulačních buněk, buňky presentující antigen, kooperace a interakce buněk imunitního systému, sekundární odpověď, imunologická paměť.
\r\n
IMUNOREGULACE ZALOŽENÉ NA INTERAKCI POVRCHOVÝCH MOLEKUL
Specifické receptory pro antigen, kostimulační molekuly, inhibiční kostimulační molekuly, adhezivní molekuly, Fas, TRAIL, ICOS a další imunologicky významné povrchové molekuly.
INTERAKCE BUNĚK POMOCÍ SIGNÁLNÍCH MOLEKUL
Vlastnosti cytokinů, interleukiny.
DALŠÍ IMUNOREGULAČNÍ CYTOKINY
Cytokiny, jejich vliv na rozvoj patologických stavů a jejich případné terapie
REGULACE BUNĚČNÉ A HUMORÁLNÍ IMUNITY
Vývoj a aktivace T a B lymfocytů, determinace typu imunitní odpovědi, efektorové mechanismy jednotlivých typů imunitní odpovědi.
IMUNOLOGICKÁ TOLERANCE
Neonatální imunologická tolerance, centrální a periferní tolerance. Mechanismy tolerance. Imunologicky privilegovaná místa
INTERAKCE IMUNITNÍHO SYSTÉMU S NEROVÝM A ENDOKRINNÍM SYSTÉMEM
\r\n\r\n
INTR0DUCTION
Cells of the immune system, T and B lymphocytes, immunoregulatory cells, antigen-presenting cells, cooperation between cells of the immune system, immunological memory. Other cell types important for immune regulation (MDSC, MSC)
IMMUNREGULATIONS BASED ON CELL TO CELL CONTACT
Antigen-specific receptors, costimulatory molecules, Fas, FasL, TRAIL and other immunologically relevant membrane molecules.
INTERACTIONS AMONG CELLS BY SIGNALLING MOLECULES
Properies of cytokines, interleukins, cytokines in pathologies and potential therapies
OTHER IMMUNOREGULATORY MOLECULES
TNF, IFN, TGF, prostaglandins, cytokine network
REGULATION OF CELLULAR AND HUMORAL IMMUNE RESPONSE
Development of T and B cells, determination of Th1 or Th2 responses, the role of T cell subpopulations.
IMMUNOLOGICAL TOLERANCE
Induction, neonatal tolerance, mucosal tolerance, nonspecific suppression, mechanisms of tolerance.
ÚVOD Buňky imunitního systému, T a B lymfocyty, další buněčné typy významné pro regulaci imunitní odpovědi (MDSC, MSC), subpopulace imunoregulačních buněk, buňky presentující antigen, kooperace a interakce buněk imunitního systému, sekundární odpověď, imunologická paměť.
IMUNOREGULACE ZALOŽENÉ NA INTERAKCI POVRCHOVÝCH MOLEKUL Specifické receptory pro antigen, kostimulační molekuly, inhibiční kostimulační molekuly, adhezivní molekuly, Fas, TRAIL, ICOS a další imunologicky významné povrchové molekuly. INTERAKCE BUNĚK POMOCÍ SIGNÁLNÍCH MOLEKUL Vlastnosti cytokinů, interleukiny. DALŠÍ IMUNOREGULAČNÍ CYTOKINY Cytokiny, jejich vliv na rozvoj patologických stavů a jejich případné terapie REGULACE BUNĚČNÉ A HUMORÁLNÍ IMUNITY Vývoj a aktivace T a B lymfocytů, determinace typu imunitní odpovědi, efektorové mechanismy jednotlivých typů imunitní odpovědi. IMUNOLOGICKÁ TOLERANCE Neonatální imunologická tolerance, centrální a periferní tolerance. Mechanismy tolerance. Imunologicky privilegovaná místa
INTERAKCE IMUNITNÍHO SYSTÉMU S NEROVÝM A ENDOKRINNÍM SYSTÉMEM
Cílem předmětu je seznámit studenty s buněčnými a molekulárními mechanismy, které regulují specifickou imunitní odpověď. Hlavní důraz bude kladen na objasnění role imunoregulačních buněk a jejich produktů - interleukinů a dalších cytokinů, které kvantitativně a kvalitativně rozhodují o konečné manifestaci imunitní odpovědi.
Posluchači získají přehled a možnostech, jak je možné v experimentu nebo v klinické praxi imunitní reakci cíleně a specificky utlumit (po léčebných transplantacích, při alergiích nebo při různých formách buněčné přecitlivělosti) a nebo imunitu zesílit (při nádorových onemocněních, infekcích a imunodeficiencích).