1. Fyzikálně chemické vlastnosti lipidů - struktura, lipidový polymorfismus, asymetrická distribuce v membr áně, interakce lipidy-proteiny, fúze membrán, modely membrán.
2. Polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), desaturace, elongace, úloha PUFA v regulaci transkripčních faktorů exprese enzymů lipidového metabolizmu.
3. Biosyntetické dráhy lipidů - lokalizace v buňce a regulační mechanizmy, kompartmentace meziproduktů biosyntézy membránových lipidů.
4. Úloha lipidů při přenosu signálu v buňce - fosfolipázy, fosfolipidy jako prekurzory druhých poslů,
5. Glycerolipidy s etherovou vazbou a jejich biologicky aktivní druhy - destičky aktivující faktor jako regulátor patofyziologických pochodů (zánět, alergie, anafylaktický šok).
6. Eikosanoidy - struktura, metabolizmus, biologická aktivita produktů metabolických drah cyklooxygenázy, lipoxygenázy a epoxygenázy, mechanizmus účinku nesteroidních a steroidních protizánětlivých léčiv.
7. Sfingolipidy - bioaktivní sfingoidní báze, glykosfingolipidy jako modulátory růstu a diferenciace buněk, vrozené metabolické poruchy.
8. Cholesterol - biosyntéza a její regulace, funkce v buněčných membránách, transport.
9. Transport lipidů v buňce - intramembránový, intermembránový.
10. Modulace funkce proteinů lipidy - modulace katalytické aktivity a vazebných vlastností proteinů, lipidové kotvy proteinů.
11. Trávení, vstřebávání a transport lipidů v plasmě - lipoproteinové komplexy.
12. Poruchy lipidového metabolismu a jejich klinické důsledky - lipidózy, poruchy syntézy plicního surfaktantu, hyperlipidemie - riziko ischemické choroby srdeční, vrozené poruchy lipidového metabolismu.
13. Lipidy a oxidační stress.
Cílem přednášky je detailně seznámit posluchače s fyzikálně chemickými vlastnostmi lipidů a jejich vztahem k struktuře a funkci buněčných membrán, naznačit metodické přístupy a principy lipidomiky, zdůraznit význam lipidů v přenosu signálu v buňce, upozornit na fyziologické a patologické aspekty lipidového metabolismu. Přednáška předpokládá znalosti základního kurzu biochemie.