1. Zobrazovací techniky Strukturní a funkční zobrazovací techniky, např. angiografie, počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI a fMRI), positronová emisní tomografie (PET), SPECT, EEG, MEG.
2. Metody studia chování živočichů v neurovědách Volba experimentálního modelu, nejčastěji používané behaviorální testy u hlodavců (testy prostorové paměti, neprostorové paměťové testy, testy senzorické, nocicepční, motorické, testy afektivních stavů), přehled behaviorálních testů používaných u dalších organismů.
3. Stereotaktické techniky Stereotaktické operace u hlodavců a primátů, typy implantátů a jejich použití (mimo elektrofyziologických), mikrodialýza in vivo, elektrostimulační techniky, experimentální léze a výběr metody jejich navození, farmakologické a genetické metody.
4. Elektrofyziologie Nahrávání elektrofyziologické aktivity in vivo a in vitro, extracelulární a intracelulární měření, nahrávání elektrofyziologických dat metodou terčíkového zámku, implantáty pro elektrofyziologická měření in vivo, úvod do zpracování elektrofyziologických dat.
5. Mikroskopické techniky Základy mikroskopické techniky, světelná, fluorescenční (epifluorescenční, dvoufotonová, konfokální, TIRF) a elektronová (transmisní, skenovací) mikroskopie, základy zpracování mikroskopických dat.
6. Histologické a zobrazovací techniky Základní techniky přípravy histologických preparátů, barvení, techniky zobrazování genové exprese (in situ hybridizace, imunohistochemie, enzymová histochemie, reportérové geny), techniky zobrazování neurálních spojů (anterográdní a retrográdní značení, transsynaptické značení), markery aktivity, optické zobrazovací techniky.
7. Molekulárně genetické techniky Metody identifikace genů a proteinů, molekulární klonování a techniky rekombinantní DNA, techniky vkládání genů, příprava a využití transgenních organismů, techniky manipulace endogenních genů.
8. Tkáňové kultury Technické vybavení a media pro tkáňové kultury, imortalizované buněčné linie, prim ární kultury, kultury kmenových buněk, techniky manipulace tkáňových kultur.
9. Biochemické techniky Základní metody studia proteinů, stanovení exprese proteinů, protein-proteinové interakce, interakce protein-DNA, posttranslační modifikace. Praktická část - demonstrace vybraných behaviorálních testů a monitorování chování labolatorních potkanů (otevřená aréna, vyvýšené kruhové bludiště) a vyhodnocení dat pomocí pomocí příslušného softwarového vybavení; příprava řezů mozkové tkáně a jejich zpracování pro imunohistochemické analýzy; součástí praktika je vyřešení úlohy spočívající ve výběru vhodných metodických přístupů pro řešení konkrétního neurobiologického problému.
Přednáška je určena studentům, kteří chtějí získat ucelený přehled o experimentálních metodách využívaných v neurovědním výzkumu a porozumět jejich principům. Součástí kurzu je praktikum zaměřené na praktické seznámení se s vybranými typy behaviorálních experimentů a imunohistochemických technik.
Doporučená je zejména studentům specializace neurobiologie.