1. Buňka: Funkční morfologie buňky savců a člověka, plasmatická membrána, buněčné organely, buněčné jádro a genetický kód, regulační principy řízení fyziologických funkcí.
2. Fyziologie tělních tekutin, krve a oběhu: Tělní tekutiny, krev a její složení, imunitní systém, specifická a nespecifická imunita, činnost B a T lymfocytů, aktivní a pasivní imunita. Cévní systém, lymfatický systém.
3. Fyziologie dýchání: Fyziologie dýchání, fyzikální aspekty ventilace, výměna plynů v plicích, řízení dýchání, transport O2 a CO2, dýchání a udržování acido-bazické rovnováhy v krvi
4. Fyziologie vylučování: Osmoregulace a exkrece, stavba a funkce ledviny, glomerulární filtrace a tubulární procesy, úloha ledvin při udržování stálého iontového složení a acidobazické rovnováhy v krvi.
5. Nervový systém: Nervový systém, stavba neuronů, signály nervové soustavy, elektrická aktivita neuronů, membránový potenciál, synapse, neurotransmitery, adrenergní a cholinergní přenos. Nervosvalová ploténka.
6. CNS a fyziologie smyslů: Centrální nervová soustava, struktura a organizace mozku a míchy, hlavové a spinální nervy. Fyziologie smyslů, smyslové receptory, kožní receptory, hmat, chuť a čich, sluch, stavba a funkce vestibulárního aparátu, zrak. Autonomní nervový systém, adrenergní a cholinergní synaptický přenos, řízení činnosti vnitřních orgánů.
7. Fyziologie svalstva: Svaly, mechanismus svalové kontrakce, nervosvalové spojení, srdeční a hladký sval, nervové řízení svalové činnosti. Srdeční činnost, funkce jednotlivých částí oběhového syst ému. Minutový výdej srdeční, krevní tlak, regulace srdeční činnosti, elektrická aktivita srdce, EKG.
8. Fyziologie trávení a vstřebávání: Trávení a vstřebávání, funkční anatomie zažívací soustavy, intestinální kontrakce a motilita, trávení a zažívání živin, absorpce vody a elektrolytů, játra, pankreas, nervová a endokrinní regulace, výživa a metabolismus.
9. Fyziologie žláz s vnitřní sekrecí: Endokrinní systém, endokrinní, parakrinní a autokrinní hormonální regulace, sekrece hormonů, hormonální přenos signálů, hypofýza, nadledvinky, štítná žláza, příštitná tělíska.
10. Reprodukční systém a těhotenství: Rozmnožování, reprodukční systémy, menstruační cyklus, oplození, fyziologie těhotenství.
11. Přeměna látek a energií, Termoregulace: Organismus a prostředí, termoregulace, mechanismy adaptace.
12. Zápočtový týden, konzultace v případě zájmu * Praktická cvičení; jednotilivé úlohy se mohou lišit, v závislosti na aktuálním rozložení volných dnů v semestru. 1- V rámci úloh týkajících se kardiovaskulárního systému se provádějí praktická měření a vyhodnocování klidového i zátěžového EKG a dalších srdečních parametrů. S použitím moderního přístrojového vybavení jsou také sledovány změny krevního tlaku a pulzu, dechové frekvence a objemu za různých fyziologických situací a stanovuje se celková fyzická kondice organismu. 2- Úloha zaměřená na metabolismus ledvin seznamuje s použitím metabolické komory pro laboratorního potkana a měřením významných fyziologických parametrů činnosti ledvin (glomerulární filtrace, resorpce, exkrece a clearence). Pomocí biochemických enzymatických analýz a kolorimetrických metod s využitím speciálních kitů jsou prováděna stanovení metabolitů. Součástí práce je příprava a zpracování vzorků séra a moči, včetně využití centrifugačních technik. 3- Měření statických i dynamických plicních parametrů pomocí moderního respirometrického vybavení umožňuje stanovit skutečné a teoretické hodnoty u člověka. 4- Úloha věnující se nervové soustavě je rozdělena na 3 části: mentální testy, smyslové testy a reakční testy. Teoretický úvod je věnován zopakování termínů z elektrofyziologie. 5- Využití simulačního fyziologického programu (Virtual Physiology) k rozvoji znalostí fyziologických i molekulárních mechanismů modulace svalové kontrakce s důrazem na kvantitativní hodnocení sledovaných parametrů.
Kurz je zaměřen na získání nezbytných informací z fyziologie člověka. Jsou zohledněny základní aspekty všeobecné a srovnávací fyziologie.
Přednáška přináší základní informace o fyziologické, ale i biochemické podstatě životních dějů na buněčné, orgánové a organismické úrovni včetně základních klinických aspektů. Přednáška je doplněna praktickým cvičením, které zahrnuje úlohy týkající se základních fyziologických systémů tj. nervového, kardiovaskulárního, dýchacího a svalového.