Terénní cvičení s exkurzemi navazuje na přednášku Biologie vodních živočichů (B160P14). Kromě pozorování, sběru a identifikace organizmů v přirozených biotopech a následného určování a kreslení na terénní stanici jsou do praktika začleněny přednášky o následujících skupinách: Protozoa, Cnidaria, Rotatoria, Gastrotricha, Diptera, Hymenoptera, Neuroptera, Lepidoptera.
Budou shrnuta některá obecná témata, např. adaptace organizmů na život v tekoucích vodách, diurnální vertikální migrace, způsoby přežívání a šíření vodních organizmů, invaze druhů sladkovodních bezobratlých, parazitismus ve vodních ekosystémech, meiofauna, fauna dendrotelm, litotelm, pramenů a podzemních vod.
Terénní cvičení s exkurzemi, které navazuje na přednášku Biologie vodních živočichů (B160P14). Kromě doplnění či rozšíření přednášek o vybraných skupinách je zaměřeno zejména na terénní pozorov ání, sběr a determinaci sladkovodních bezobratlých na rozmanitých biotopech.
Termín: vždy 10 dní na konci semestru, většinou se začíná v zápočtovém týdnu.
Místo konání: Terénní stanice Lužnice Botanického ústavu AV ČR (v Třeboni) NEBO na fakultě ve Viničné ulici č. 7.
(http://www.butbn.cas.cz/cs/hlavni/terenni-stanice-luznice)
Povinné vybavení: Terénní oblečení včetně obuvi (holínky), přezůvky na stanici/do laboratoře; 2x sešit A4 nelinkovaný, psací potřeby (obyčejná tužka na kreslení), poznámky z přednášek v Praze; bílá umělohmotná miska, cedník, pinzeta, preparační jehly, příp. též planktonní síť (kdo ji má) a vlastní materiály k determinaci organizmů
Ubytování a stravování v případě terénní stanice: cena na Terénní stanici Lužnice je 80 Kč/os/noc, stravování samostatně, k dispozici je vybavená kuchyňka (studentům katedry ekologie bude na pobyt přispíváno, informujte se u V.S.)