Kurz připravuje studenty pro práci s radioizotopy v biologických experimentech. V rámci kurzu proběhne teoretická přednáška následovaná praktickou částí, ve které si studenti sami vyzkouší provést vybrané experimenty využívající radioizotopy. Obě části se budou konat v jednom týdnu formou turnusového cvičení a budou na sebe bezprostředně navazovat.
Studenti se seznámí se zákonnými normami, vztahujícími se k problematice radioizotopů a jejich použití, budou proškoleni v bezpečnosti práce v izotopové laboratoři 1. třídy, budou seznámeni s charakterem a vlastnostmi různých typů záření, s několika nejčastěji používanými izotopy a na několika úlohách si pr áci s izotopy vyzkouší v praxi. Kurz je určen studentům, kteří mají rutinně zvládnutou práci v laboratoři, tedy hlavně pro studenty magisterského studia. Studenti bakalářského studia se mohou do kurzu přihlásit pouze pokud prokážou svojí experimentální praxi (např. doporučením od svého školitele).
I. Teoretická část: Druhy radioaktivního záření, zákony radioaktivního rozpadu, dozimetrické a biofyzikální veličiny, dozimetrie ionizujícího záření – přístroje pro měření a registraci, principy scintilační spektrometrie, hlavní způsoby využití izotopů v biologii, interakce ionizujícího záření s látkou, biologické základy ochrany před zářením.
II. Praktická část: Modelové úlohy zaměřené na praktický nácvik práce s izotopy (55Fe).Například: 1. Kinetika příjmu železa do buňky modelového parazitického prvoka stanovená pomocí scintilace radioizotopu 55Fe v různých časových bodech; vztažení na množství proteinu; následný výpočet absolutní rychlosti příjmu železa. 2. Stanovení preference modelového parazitického prvoka k formě přijímaného železa (radioizotop 55Fe2+/ 55Fe3+, siderofor) a jeho zabudovávání do proteinů a proteinových komplexů, pomocí analýzy na nativní modré elektroforéze s následným fosforimagingem; relativní kvantifikace pomocí softwaru ImageJ.