Celá přednáška je k dispozici ve fromě prezentace MS PowerPoint na stránkách: http://web.natur.cuni.cz/ekologie/vyuka/Obecna_ekologie/
1. Náplň vědního oboru, vztah ekologie k problematice věd o životním prostředí, historický vývoj ekologie
2. Vztahy organismů a abiotického prostředí, tolerance, adaptace, ekologická nika, rozdíly mezi unitárními a modulárními organismy
3. Vlastnosti populací, definice základních parametrů populační dynamiky.
4. Vnitro-populačni interakce, vnitrodruhová kompetice, asymetrické působení kompetice, typ kompetice. Teritorialita, samovyřeďování rostlin, zákon konstatní sklizně. "Negativní" kompetice.
5. Možnosti použití matematických modelů vnitrodruhové kompetice, jejich vstupní předpoklady, biologická interpretace. Změny početnosti jedinců v čase.
6. Molekulární ekologie: ekologie populací na úrovni genotypu (genetický drift, migrace, imbreeding)
7. Mezidruhové, mezipopulační interakce, přehled, charakteristika
8. Mezidruhová kompetice, princip kompetitivního vyloučení, posun znaků, přehled základních modelů (Lotka-Volterra, Tilmann)
9. Predace. Koevoluce predátora a kořisti, specializace. Funkční odpověď predátora na hustotu kořisti. Refugia. Přehled základních modelů (Lotka-Volterra, hostitel-parasitoid, býložravec-rostlina)
10. Mutualismus
11. Saprotrofismus
12. Životní strategie populací - r a K-stratégové,
13. Společenstvo a jeho struktura, ohraničení
14. Druhová rozmanitost (diversita), způsoby jejího hodnocení, faktory, které ji ovlivňují.
15. Ekologická sukcese, kolonizace ostrovů a ohraničených oblastí
16. Stabilita společenstva
17. Rozdíly mezi vodními a terestrickými ekosystémy
18. Tok energie v biosféře
19. Pohyb látek v biosfé ře, základ. živiny
20. Biomy
Počínaje akademickým rokem 2019/20 bude přednášena v obou semestrech (řešeno rozvrhovými lístky), přičemž v ZS bude přednášena česky, v LS bude anglicky jako MB162P47. Z hlediska zkoušení je jedno, na který se přihlásíte, můžete být z obou zkoušeni dle své volby buď česky, nebo anglicky.
Přednáška je orientována na poskytnutí širokého základu ekologie jako vědeckého oboru studentům na úrovni bakalářského stupně, tj. se základními znalostmi botaniky, zoologie a chemie. Přednáška pojednává ekologii jako obor studující interakce mezi organismy navzájem a jejich interakce s prostředím, ve kterém žijí. Přednáška je strukturována od úrovně autekologické (jedinec x faktory prostředí) přes dynamiku vnitro- a mezipopulačních vztahů (kompetice, predace, včetně základních modelů) až po specifika společenstev a ekosystémů. K přednášce existují velmi dobré učebnice i v českém jazyce (např. Begon, Harper & Townsend 1997: Ekologie: Jedinci, populace a společenstva), v anglickém jazyce je nabídka mnohem bohatší (Colinvaux, Krebs, Ricklefs).