Blok 1 - Vliv teploty a vlhkosti na suchozemské bezobratlé živočichy. Tento blok má dvě části: terénní a laboratorní. V terénní části půjde o měření denního chodu mikroklimatických poměrů , zejména teploty a vlhkosti, ve vertikálním profilu na čtyřech mikrostanovištích podél sukcesního gradientu. Zároveň bude sledován denní chod aktivity mravenců při sb ěru potravy na návnadách exponovaných v těchto stanovištích. V laboratorní části bude sledována teplotní preference dělnic dominantních druhů mravenců.
Blok 2 - Vliv ekotonu na výskyt epigeické fauny. Bude porovnán výskyt vybraných druhů epigeické fauny na dvou sousedních mikrostanovištích a v ekotonu mezi těmito stanovišti. Odhad abundance a aktivity vybraných skupin bezobratlých, bude proveden několika technikami, quadrate sampling, catch per unit effort, capture - recapture. Studenti se seznámí s možnostmi a limitacemi jednotlivých technik a použijí výsledky pro interpretaci otázky zda je daný ekonom vhodným biotopem či migračním koridorem nebo naopak migrační bariérou pro sledované druhy.
Blok 3 - Podíl saprofágní makrofauny na dekomposici organické hmoty. Tento blok má dvě části: terénní a laboratorní. V terénní části půjde o měření vlivu půdní makrofauny na dekomposici rostlinného opadu pomocí mikrokosmů, přístupných nebo nepřístupných pro makrofaunu. Protože tato technika vyžaduje dlouhodobou expozici v terénu budou se studenti podílet na založení mikrokosmů a dále pak na vyhodnocení mikrokosmů založených jejich kolegy v předešlých letech. V krátkodobých modelových mikrokosmech doplněných o vybrané zástupce jednotlivých skupin makrofauny, bude měřena respirace mikrokosmů s a bez mikrofauny společně s respirací samotné mikrofauny, bude tak demonstrován nepřímý vliv makrofauny na mikrobiální dekomposiční aktivitu. V laboratorní části bude porovnána schopnost vybraných zástupců půdní mikrofauny trávit strukturní polysacharidy.
Cílem cvičení je seznámit posluchače s vybranými aspekty ekologických studií u terestrických bezobratlých. Cvičení je zaměřeno zejména na vztahy organismů k získávání potravy a k abiotickému prostředí. Cvičení navazuje na předmět Environmentální ekologie živočichů i když jeho absolvování není pre-rekvizicí pro dané cvičení.
Cvičení se bude konat na terénní stanici v oblasti Sokolovské uhelné pánve. Vlastní terénní práce budou prováděny na výsypkách po těžbě hnědého uhlí, kde se studenti mohou jednoduchým způsobem seznámit s chováním populací a jednoduchých společenstev terestrických ve výrazných a dobře definovaných gradientech prostředí.
Cvičení se bude sestávat tří hlavních bloků (úkolů) studenti se budou podílet na získávání dat pro každý s těchto bloků, při závěrečném semináři pak studenti získaná data shromáždí navzájem porovnají a interpretují.