1. Úvod do studia ekologických vlastností - Vlastnosti vs. funkční vlastnosti, proč jsou ekologické vlastnosti (traits) důležité v ekologickém výzkumu, historie studia ekologických vlastností.
2. Variabilita v ekologických vlastnostech & funkční biogeografie - Vnitro- a mezi-druhová variabilita v ekologických vlastnostech, typy vlastností, odhady ekologická specializace, SSI, Eltonův koncept niky, prostorová distribuce ekologických vlastní, filtry prostředí, regionální vs. ekologický druhový pool, testování hypotéz pomocí velkoškálových dat o rozšíření.
3. Funkční diversita (FD) - koncept FD, rozdíly od taxonomických měřítek biodiversity, metodické přístupy, mnohorozměrné odhady FD, dostupné zdroje v R, prostorová distribuce FD.
4. Fylogenetická diversita (PD) - využití fylogeneze místo vlastností, kdy je to možné a kdy ne, jak můžeme testovat konservatismus vs. konvergenci v ekologických vlastnostech a co to znamená.
5. Vztahy mezi různými aspekty biodiversity - vztah FD k druhové bohatosti a PD, co lze zjistit z rozdílů, sampling effect, nulové modely, případové studie.
6. Utváření společenstev, filtry prostřed í a metodologické problémy - Význam kompetice vs. prostředí v utváření společenstev, „trait over-dispersion, under-dispersion“: proč je složité je testovat a interpretovat, Vnitro- vs. mezi-druhová variabilita v ekologických vlastnostech.
7. Ekologické vlastnosti v ekologii rostlin - klíčové ekologické vlastnosti rostlin a jejich ekologické interpretace, vliv vlastností rostlin na procesy v ekosystémech (uhlík, voda, cyklus živin), přehled dostupných databází vlastností a základní manipulace s nimi.
8. Ekologické vlastnosti v ekologii živočichů - klíčové ekologické vlastnosti živočichů a jejich ekologické interpretace, přehled dostupných databází vlastností, případové studie o utváření společenstev podél gradientů prostředí.
9. Ekologické vlastnosti v ochraně přírody - Jak mohou ekologické vlastnosti pomoci v ochraně přírodních prostředí, prostorové a časové změny v FD, horká místa FD, homogenizace společenstev, FD a udržování ekologických procesů a služeb.
V LETNÍM SEMESTRU 2021/2022 PŘEDNÁŠKA NEBĚŽÍ!
Přednáška diskutuje význam ekologické specializace pro koexistenci druhů, jeden z hlavních směrů současného ekologického výzkumu. Zaměřuje se na procesy utváření společenstev a prostorovou distribuci rozmanitosti ekologických znaků, přičemž využívá srovnání mezi živočišnými a rostlinnými systémy. Přednáška poskytuje základní vhled do související ekologické teorie, historického vývoje studia významu ekologických vlastností a metodických přístupů používaných v současném výzkumu. Pomocí řady případových studií zdůrazňuje přednáška rozdíly mezi rostlinnými a živočišnými společenstvy a diskutuje význam využití ekologických vlastností v ochraně přírody.