Příprava výzkumného projektu
Volba tématu a definování problému. Kvalitativní výzkum, případové studie, anekdotická pozorování, srovnávací a fylogenetický přístup Formulace a ověřování hypotéz. Principy modelování.
Technika pozorování I.
Etogram: výběr položek, typy položek, definice, pilotní pozorování Techniky záznamu chování (ad libitum, instantious, focal, one-zero).
Technika pozorování II.
Shoda mezi pozorovateli. Měření času. Formuláře pro záznam dat. Záznamová media. Diktafon. Zápis dat do počítače, softwarové vybavení. Využití videozáznamu. Přístroje pro automatický záznam dat. Zjišťování dominanční hierarchie.
Neurofyziologie
Elektrofyziologické (měření elektrické aktivity neuronů: tenké elektrody, tetrody, EEG), neurochirurgické (vyřazení oblasti mozku z činnosti: inaktivace, léze) a funkční zobrazovací metody (výzkum živého lidského mozku: PET, SPECT, fMRI).
Psychologické testy, rozhovory a průzkumy
Osobnost: metody vytváření psychologických dotazníků a alternativní metody. Výběr vzorku (sampling: náhodný, stratifikovaný). Průzkumy. Technika a typy rozhovoru.
Metody záznamu chování
Výzkum osobnosti u zvířat, individuální rozdíly v chování, mezidruhová srovnání. Analýza hormonů, sběr vzorků a jejich uchovávání, laboratorní analýzy
Práce s literaturou a financování
Financování výzkumu Typy rešerší. Databáze odborné literatury. Práce s Web of Science databází. Citační index. Impakt faktor. Organizace vlastní knihovny, program Pro Cite, Reference Manager. Získ ávání literatury. Využití knihoven, Národní knihovna. Využití Internetu.
Publikace a prezentace výsledků I
Příprava mluvené prezentace. Power Point. Příprava posteru. Zobrazovací metody, grafy. Příprava rukopisu. Diplomová práce. Sloh vědeckých prací.
Analýza behaviorálních dat
Tabulace dat. Statistický popis dat. Principy statistického testování, základní testy. Interpretace výsledků statistických analýz.
Zásady experimentální manipulace
Experimentální (mezisubjektový, vnitrosubjektový) design. Závislé, nezávislé proměnné. Kontrola rušivých proměnných. Jednostranně a oboustranně slepé experimenty (očekávání a placebo efekt). Znáhodnění a vyrovnání (matching) souboru. Kvazi-experiment. Etické zásady.
Analýza hlasových záznamů
Cílem kurzu je seznámit s hlavními metodami výzkumu v biologické psychologii. Prostor je věnován jak metodám používaným v laboratorním (např.
Neurofyziologie) tak i v terénním výzkumu (např. techniky pozorování). Kurz je určen především studentům, kteří se budou zabývat problematikou výzkumu chování v rámci své diplomové práce.
Ostatním zájemcům umožní porozumění výsledkům odborných prací z této oblasti.