1) Obecná charakteristika recentních skupin pavoukovců. Vnější morfologie hlavních skupin se zřetelem na pavouky, sekáče a štírky.
2) Funkční anatomie: Vnější a vnitřní anatomie hlavních orgánů na hlavohrudi a zadečku. Popis exoskeletonu a endoskeletonu.
3) Metabolismus: Anatomie jedových žláz. Účinnost a charakteristika toxinů. Vnitřní anatomie trávicího traktu. Exkreční orgány a exkrece. Popis oběhové soustavy - srdce, žíly, krevní buňky, hemolymfa. Respirační orgány - plíce, tracheje, respirační systém a evoluce.
4) Neurobiologie: struktura a funkce. Mechanické smysly - taktilní chlupy, trichobotrie, slit sensily, lyriformní orgány. Proprioceptory - kloubové receptory, chemoreceptory, termoreceptory. Zrak - oči, vnímaní polarizovaného světla, zraková citlivost. Periferní nervy. Centrální nervový systém - supraesophagealní a subesophagealní ganglion, neurosekrece, kontrola chování.
5) Sítě: Vlákno. Snovací žlázy - struktura a typy, fysiologie, snovací bradavky - morfologie. Druhy sítí - trubicovitá síť, plachtovitá síť, křižákovská síť. Stavba sítě - konstrukce, části sítě, funkce vláken. Evoluce sítí.
6) Lokomoce a predace: Lokomoce na síti - šplhání, spouštění, běhání. Skákaní. Točivá lokomoce. Lokomoce na a pod vodou. Denní aktivita. Predace - nesíťoví pavouci, síťoví pavouci, ostatní pavoukovci.
7) Reprodukce: Vnitřní pohlavní orgány - testes, spermie, ovaria, vaječné buňky. Vnější pohlavní orgány - struktura makadla a epigyny, nasání spermií. Konstrukce kokónu. Typy kokónů. Fertilita. Péče o potomstvo.
8) Vývoj: Ranní ontogenese. Metamerická fáze. Inverze embrya. Vývoj orgánů - nervový systém, trávicí soustava. Klasifikace stádií. Růst a svlékání - proces svlékání. Fyziologie svlékání - hormonální regulace. Autotomie. Regenerace. Životní cyklus a délka života.
9) Chování 1: Dvoření - úrovně, signály. Kopulace - typy. Agonistické chování - intraspecifické interakce mezi sourozenci.
10) Chování 2: Predační chování - specialisti. Komunikace - chemická, zraková, vibrační. Sociální pavouci - vznik sociality.
11) Ekologie: Výskyt a rozšíření. Prostředí. Kořist - trofické úrovně. Nepřátelé a ochrana. Adaptace. Termoregulace. Přezimování.
12) Fylogeneze a taxonomie: Fosílie. Evoluční trendy. Klasifikace pavoukovců. Kladogram pavouků.
13) Faunistika a zoogeografie. Světová fauna pavoukovců. Evropská fauna pavoukovců.
14) Cytogenetika.
15) Arachnofauna Čech. Determinace.
Přednáška "biologie pavoukovců" probíh á turnusově (1 týden:pondělí - pátek) ve spolupráci s Masarykovou Univerzitou.
Místo a termín konání budou upřesněny na začátku semetru. Většinou se jedná o leden mimo standardní výuku ve výukových centrech Masarykovy Univerzity mimo Prahu (např. Telč). Náklady si studenti hradí sami (přibližné náklady: ubytování 1500 Kč, doprava 600 Kč, stravné 1000 Kč).
Přednáška představuje nejaktuálnější poznatky o jednotlivých řádech pavoukovců a to na všech úrovních (externí morfologie, funkční anatomie, metabolismus, neurobiologie, ontogeneze, predační a reprodukční chování, ekologie, fylogeneze, taxonomie, zoogeografie a faunistika). Přednáška je zaměřena na pavoukovce vyskytující se ve střední Evropě, tj. především na pavouky ale i sekáče, štírky a štíry. V rámci přednášky jsou zvaní specialisté přednášející o nejaktuálnějších novinkách a řešených problémech v rámci třídy pavoukovců.