1. Úvod Stručná historie a návaznost na ostatní disciplíny. Evolučně-fylogenetický přístup. Homologie, homokracie a evo-devo.
2. Klasifikace a fylogenese hmyzu
3. Srovnávací a funkční morfologie Morfologie, její druhy a anatomie. Morfologicko-anatomická terminologie. Life forms.
4. Exoskelet a endoskelet. Epidermis a stavba kutikuly, oenocyty. Makrotrichie a obdobné struktury. Obecná stavba sensily. Zbarvení hmyzu a jeho funkce.
5. Základní stavba hmyzího těla Segmentace, parasegmentace, myosegmentace, tagmatizace a jejich evo-devo kauzalita. Stavba generalizované segmentované končetiny a její evo-devo.
6. Přední část těla hmyzu Hlava, tykadla, ústní orgány a jejich modifikace, cervix.
7. Thorax Thorax primárně bezkřídlého hmyzu a thorax Pterygota. Nohy, panožky a lokomoce pomocí končetin. Křídla, jeich artikulace a jejich ontogenese a fylogenese. Mechanismus letu. Druhotná apterie a pterygopolymorfismus.
8. Abdomen Abdomen. Samčí a samičí terminálie, primární a sekundární kopulační orgány samce, ovipositor samice. Problémy homologie terminálií.
9. Vnitřní orgány I Trávicí trubice a její modifikace. Exkreční orgány a exkrece. Osmoregulační orgány a osmoregulace. Dýchací orgány a respirace terestrická a vodní. Bioluminiscenční orgány. Tělní dutina, tukové těleso, cévní soustava a haemocyty, cirkulace haemolymfy.
10. Vnitřní orgány II Nervový a neuroendokrinní systém. Smyslové orgány - stavba a funkce, složené a jednoduché oči, zrak. Stridulační orgány a produkce zvuku. Žlázy ektodermáln ího původu a jejich funkce.
11. Rozmnožovací orgány, rozmnožování a sexualita Samčí a samičí gonodukty a gonády. Spermie a vajíčko. Přenos spermií, oplodnění. Parthenogeneze. a jiné aberantní typy rozmnožování. Determinace pohlaví.
12. Embryogeneze a postembryonální vývoj. Deskriptivní a kausální embryologie. Regulace a interpretace metamorfosy. Molting, farátní instary.Typy larev. Heterochronie.
Předmět v ak.r. 2022/2023 nebude vyučován.
Tato přednáška se zabývá základními principy entomologie. Shrnuje obecné poznatky o vnější i vnitřní organizaci hmyzího těla, a to na všech úrovních, makroskopické, mikroskopické a ultrastrukturální. Na tomto základě poskytuje orientaci ve fungování hmyzího těla. Zabývá se rovněž embryonálním a postembryonálním vývojem hmyzu. Poskytované vědomosti jsou zařazeny do evolučního kontextu. Předpokladem je absolvování (nebo souběžné studium) systematické entomologie.