1. Literatura a identifikační klíče, historická biogeografie Evropy, vývoj evropské avifauny - skupiny zastoupené ve fosilním záznamu, diverzita fosilních zástupců, rychlý přehled fylogenetického zařazení fosilních evropských ptáků se zřetelem k současným žijícím řádům v Evropě vymřelým, současná diverzita a druhové bohatství evropské avifauny - srovnání s jinými zoogeografickými oblastmi světa (Tomáš Albrecht)
2. Přehled druhů, identifikace, biologie a areály významných zástupců I. (O. Tomášek)
3. Přehled druhů, identifikace, biologie a areály významných zástupců II. (O. Tomášek)
4. Přehled druhů, identifikace, biologie a areály významných zástupců III. (Tomáš Albrecht)
5. Přehled druhů, identifikace, biologie a areály významných zástupců IV. (Tomáš Albrecht)
6. Přehled druhů, identifikace, biologie a areály významných zástupců IV. (Tomáš Albrecht)
7. Migrace, migrační chování, zimní areály, ekologie evropských migrantů na zimovištích a jejich interakce s tamními druhy, význam zimovišť pro ochranu evropských populací (Jaroslav Cepák, Petr Klvaňa)
8. Funkční diverzita ptáků Evropy - prostorové patrnosti druhové diverzity, geografická variabilita ve funkčních vlastnostech, velkoškálový přístup a jeho omezení, environmentální determinanty investice do reprodukce, habitatové a potravní specializace, ekologická nika, odhady funkční diverzity, souvislosti mezi typy biodivezity, význam odhadů ekologické specializace v ochraně evropských ptáků (David Hořák)
9. Stav a ochrana evropské avifauny, populační trendy a jejich příčiny, využití ptáků jako bioindikátorů na celoevropské úrovni, mezinárodní projekty sledování stavu populací ptáků, jak a s jakými výsledky se ptáci v Evropě chrání (Petr Voříšek)
10. Kroužkování, identifikace zástupců evropské avifauny v ruce (součást 2 denního terénního kurzu - Jaroslav Cepák, Petr Klvaňa)
Přednáška shrnuje podrobné dosavadní poznatky o ptácích západně Palearktické oblasti (především Evropa, ale i Střední východ a Severní Afrika). Pozornost je věnována jak přehledu druhů obývajících dané území, s poznámkami k jejich identifikaci v přírodě a základní biologii, tak i biogeografickým specifikám dané oblasti z hlediska druhové početnosti a ekologie druhů.
Kurs se dále věnuje speciačním procesům probíhajícím v rámci Evropy, funkční diverzitě ve fenotypových znacích a v životních strategiích ptáků Evropy, migračnímu chování a ekologii evropských druhů na zimovištích, ochraně a populačních trendech evropských ptačích populací a jejich využití jako indikátorů kvality prostřed í na celoevropské úrovni. Součástí předmětu je i cvičení, které probíhá formou dvoudenní exkurse spojené s identifikací významných zástupců evropské avifauny v ruce a s praktickou ukázkou kroužkování ptáků.