Charles Explorer logo
🇨🇿

Seminář vědecké fotografie

Předmět na Přírodovědecká fakulta |
MBCPLUS004

Sylabus

Seminář má dvě základní linie. První je účast na seminářích a workshopech (v rámci činnosti Přírodovědného fotoklubu, MB 162S09) vedených zvanými českými odborníky v oboru vědecké fotografie, jejichž program bude sestaven se zahájením akademického roku.

Druhou hlavní linií je aktivní a systematická týmová i individuální práce v rámci krátkodobých přírodovědných fotografických projektů s vizuálně zajímavými výstupy. Tyto projekty se budou zabývat moderními foto- a vizualizačními technikami, mezi které patří 1. Rastrovací a transmisní elektronová mikroskopie 2. Makrofotografie suchozemských organismů v terénu 3. Focení vodních organismů 4. Fotografické techniky při světelné mikroskopii 5. Rentgenová radiografie, počítačová tomografie (CT) 6. Techniky časosběru 7. Fotografování zvířat v zajetí

Všechny výše uvedené techniky vyžadují následné zpracování zaznamenaného obrazu (postproces); pokročilé pp techniky (např. zpracování dat ze synchrotronové nanoholotomografie, skládání EDF, HDR apod.) budou samozřejmou součástí projektů.

Anotace

Seminář vědecké fotografie je nadstavbou nově založeného Přírodovědného fotoklubu na katedře ekologie. Prvotním cílem tohoto předmětu je seznámit posluchače s některými možnostmi současné vědecké mikro- a makrofotografie, zejména se zaměřením na biologický materiál a živé organismy.

Studenti, kteří si tento předmět zapíší v rámci programu Bakalář plus, si v první řadě prakticky vyzkouší různé metody přípravy (nejen) biologických preparátů (preparace, barvení, vysušování, pokovování a pod.) pro světelnou i elektronovou mikroskopii. Naučí se oba tyto typy mikroskopů správně používat s cílem získat co nejlepší obrazovou kvalitu výsledných mikrofotografií.

Pořízené snímky se pak naučí efektivně a kvalitně zpracovat pomocí počítače (skládání různých obrazových rovin, selektivní dobarvení elektronových snímků, redukce optických vad mikroskopu, slučování různě exponovaných snímků atd.).