1. Vývoj instrumentálních metod hydrologického výzkumu
2. Zakládání sítí monitoringu, přímá hydrometrická měření
3. Bodové měření rychlosti proudění s využitím hydrometrické vrtule
4. Bodové měření rychlosti proudění za využití FlowTracker
5. Měření průtoku metodou ADCP
6. Metody výpočtu průtoku
7. Kontinuální monitoring hydrologických procesů
8. Sněhoměrná měření
9. Hydropedologická měření
10. Monitoring plavenin
11. Mobilní geodetická měření pro hydrologické aplikace
12. Monitoring ekologického stavu vodních toků
13. Kvantitativní metody zpracování hydrologických dat
Kurz posluchače seznamuje s vývojem, současným stavem, přístrojovým vybavením, metodami měření a vyhodnocování dat v hydrologii povrchových vod.
Přednáška je určena pro omezený okruh studentů s aktivním zájmem o hydrologii, kterým nabízí prohloubení znalostí a osvojení praktických dovedností v klíčových oblastech hydrologického výzkumu. Oproti základním kurzům z hydrologie nabízí přednáška výrazně hlubší pohled na současné metody, využívané v hydrologickém výzkumu.
Posluchač se seznámí s principy klíčových instrumentálních technik v hydrologii povrchových vod a jejich praktickým využitím pro měření, monitoring i zpracování dat.
Přednáška je vedena interaktivní formou a má část teoretickou a praktickou.
Teoretická část diskutuje techniky a metody monitoringu hydrologických procesů a metody hodnocení dat na základě poznatků aktuálních významných publikací.
Praktická část má formu blokového terénního soust ředění, kde studenti pracují s jednotlivými technikami a přístroji, vyhodnocují a interpretují data z měření.
Díky omezenému počtu posluchačů kurz nabízí prostor pro získání intenzivních znalostí, praktické osvojení přístrojových technik v rozsahu, umožňujícím následné samostatné řešení výzkumných úkolů i prostor na diskusi nad aktuálními tématy hydrologického výzkumu.