1. Blok: Evropská i národní politika v ochraně vod a přírody Posluchači budou blíže seznámení s těmito legislativními normami: Rámcová směrnice o vodní politice (2000/60/ES) a Směrnice o zvládání povodňových rizik (2007/60/ES). Dále budou rámcově seznámeni také s Vodním zákonem (č. 154/2010 Sb.), zákonem o ochraně přírody a krajiny (114/1992 Sb.), Směrnicí o ochraně volně žijících ptáků (79/409/EHS), Směrnicí o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (92/43/EHS) a stavebním zákonem (183/2006 Sb.). Cílem tohoto bloku je vytvořit ucelenou představu v ochraně a rozvoji vodních ekosystémů. Nakonec budou posluchači seznámení s evropskou dotační politikou na zvýšení ekologické stability krajiny. Hlavním cílem tohoto bloku je získat přehled o základních normách, pochopit mezioborový přesah ochrany, nutnost součinnosti jednotlivých uživatelů krajiny a princip aktivní ochrany vodních ekosystémů.
2. Blok: Plány povodí - Strategický dokument v ochraně vod Posluchači se seznámí s postupem přípravy a tvorby plánů povodí. Ve srovnání s ostatními evropskými státy, budou seznámení s problémy, které Česká republika má při plnění povinností Rámcové směrnice o vodách ze které vyplývá tvorba plánů povodí. Dále bude představená mezinárodní spolupráce při přípravě a realizaci plánů povodí. V druhé části bloku bude týmová práce vytvoření jednoduchého plánu povodí a jeho obhajoba včetně prezentace.
3. Blok: Ochrana před povodněmi - moderní trendy Posluchači se seznámí s úkoly vyplývajícími z evropské směrnice 2007/60/ES. Bude představená úzké propojení s ostatními předpisy na ochranu vod a přírody. Dále se posluchači seznámí s historickými a současnými přístupy v ochraně před povodněmi u nás i v zahraničí. Zvláštní pozornost bude věnována přírodě blízkým protipovodňovým opatřením. V druhé části bloku si aktivně účastnici kurzu vyzkouší hru simulující ochranu obce před povodněmi.
4. Blok: Biologické hodnocení a hodnocení NATURA Posluchači budou seznámení se základními hodnoceními v ochraně přírody. Budou zde prezentovány jejich rozdíly včetně hodnocení EIA a zároveň budou představeny způsoby využití v praxi. Hlavní část přednášky v tomto bloku bude věnována biologickému hodnocení. Bude popsána struktura, způsob zpracování a vytváření závěrů pro kompenzační opatření. V druhé části bloku bude týmová práce vytvoření jednoduchého plánu povodí a jeho obhajoba včetně prezentace.
5. Blok: Terénní cvičení - zpracování biologického hodnocení Praktická demonstrace tvorby biologického hodnocení v terénu a uplatnění dosavadních znalostí. Fiktivní záměr se bude odehrávat na vybrané lokalitě v Praze. Vypracované biologické hodnocení a jeho obhajoba bude základem úspěšného absolvování kurzu. Biologické hodnocení bude zpracováváno v týmu.
6. Blok: Prezentace biologických hodnocení a souhrn prezentovaných informací v kurzu Prezentace a obhajoba vlastních prací. Výstupy budou obhajovány před investorem i orgánem ochrany přírody. Druhá část bloku bude věnována souhrnu informací kurzu - nejvýznamnější legislativa, problémy a nástroje v oblasti ochrany vod a přírody.
The course introduces students to the common practice of water and nature protection in Europe and the Czech Republic. It will present key legislative documents at European and national level, which have a dominant influence on water and nature protection.
Furthermore, the student will become acquainted with actual trends in water and nature protection such as river basin management plans, modern methods of flood protection, protection against water erosion, the importance and impacts of biological assessments, NATURA assessment. The course will include lectures, discussions, simulation of practical tasks and one field exercise, which will include an assessment of the building impact on plants and animals.