1) V úloze budou enantioseparovány tři aminokyseliny pomocí cyklodextrinového chirálního selektoru metodou kapilární elektroforézy. Bude určeno eluční pořadí jednotlivých enantiomerů a provedena kvantifikace metodou standardního přídavku.
2) Úloha bude zaměřena na vývoj HPLC-MS/MS metody pro analýzu vybraných organických polutantů. Důraz bude kladen na optimalizaci vlastní MS/MS detekce.
3) Úloha využívá plynovou chromatografii, studenti si dle svého zájmu mohou zvolit z varianty s plamenově ionizačním detektorem a varianty s hmotnostním spektrometrem.
4) Úloha je zaměřena na separaci a stanovení amonných sodných a draselných iontů v moči kapilární elektroforézou.
Praktikum ze separačních metod je zaměřeno na osvojení si teoretických znalostí i experimentálních dovedností z oblasti pokročilé analytické instrumentace. Studenti budou řešit čtyři komplexní úlohy s využitím vysokoúčinné kapalinové chromatografie s tandemovou hmotnostn í detekcí, plynové chromatografie hmotnostní nebo plamenově ionizační detekcí (dle volby studenta), kapilární zónové elektroforézy a chirální kapilární elektroforézy.
Studenti budou po absolvování praktika schopni v rámci kapilární elektroforézy, kapalinové chromatografie s tandemovou hmotnostní detekcí a plynové chromatografie s plamenově-ionizační nebo hmotnostní detekcí:
Na uživatelské úrovni podle návodu samostatně ovládat přístroje a samostatně provádět analýzy.
Vyhodnotit a interpretovat experimentální záznamy.
Ze získaných výsledků vyvodit patřičné závěry.
Zpracovat průběh experimentů, výsledky a závěry do přehledného protokolu bez závažných věcných a formálních nedostatků.