1. Přehled moderních analytických separačních metod.
2. Obecná teorie separace založená na konceptu diferenční migrace analytů.
3. Souhrn fyzikálně chemických principů, na nichž jsou separační metody založeny a interakcí, které se při separaci uplat ňují, tj. transportní jevy (difuze, konvekce), rozpustnost (srážení, spolusrážení, rozpouštění, extrakce z kapaliny do kapaliny), adsorpce, iontová výměna, vylučovací efekt, biologické rozpoznávání.
4. Jednostupňové metody separace - srážení a spolusrážení, elektrodeposice, extrakce z kapaliny do kapaliny.
5. Teorie chromatografie a elektromigrace.
6. Chromatografické techniky planární a kolonové.
7. Papírová chromatografie (princip, stacionární a mobilní fáze, detekční techniky, aplikace). Tenkovrstvá chromatografie (TLC a HPTLC) (principy, výběr mobilní a stacionární fáze, detekce a aplikace).8. Plynová chromatografie - teorie rozpouštění plynů v kapalinách, volba stacionární fáze, instrumentace pro GC (dávkovače, kolony náplňové a kapilární, detektory (TCD, FID, ECD, MS a další, programování teploty kolony), derivatizace, pyrolyzní GC, aplikace.9. Kapalinová chromatografie (HPLC) - adsorpční, chromatografie na chemicky vázaných fázích, iontově výměnná, vylučovací a bioafinitní (principy, volba stacionární a mobilní fáze, aplikace). Instrumentace pro HPLC (čerpadla, dávkovače, kolony, detektory, programování složení mobilní fáze). Derivatizace, aplikace.
10. Superkritická fluidní extrakce a chromatografie (teorie, volba stacionární a mobilní fáze, instrumentace, aplikace).
11. Přehled elektromigračních metod. Elektroforetická migrace a pohyblivost. Elektroosmotický tok a pohyblivost. Elektrická dvojvrstva a zeta potenciál. Rychlostní a teplotní profil. Přístroj pro kapilární zónovou elektroforézu (CZE). Separační mechanismus v CZE. Elektroferogram. Počítání pohyblivostí. Slabé elektrolyty. Dávkování vzorku. Detekce. Analytická informace z elektroferogramu. Aplikace v CZE.
Předmět je určen pro studenty navazujícího magisterského studia. Separační metody podávají přehled moderních analytických separačních metod. Zabývají se obecnou teorií separace a souhrnem fyzikálně chemických principů jako jsou transportní jevy, rozpustnost, adsorpce, iontová výměna, vylučovací efekt, biologické rozpoznávání. Teorie chromatografie a elektromigrace. Systematický popis důležitých separačních technik. Separační metody jsou zakončeny písemnou zkouškou.
Výsledky učení: Po absolvování předmětu posluchač popíše moderní analytické separační metody, použije obecnou teorii separace, vysv ětlí fyzikálně-chemické separační principy, vymezí jednostupňové metody separace, objasní teorii chromatografie, vysvětlí elektromigraci, vymezí planární a kolonové chromatografické techniky, vysvětlí přehled a rozdělení elektromigračních metod, provede extrakci, objasní superkritickou fluidní extrakci, provede papírovou chromatografii, provede tenkovrstevnou chromatografii, provede plynovou chromatografii, provede kapalinovou chromatografii, objasní superkritickou fluidní chromatografii a provede kapilární elektroforézu.