1. Úvod do fytoremediačních technologií - rozdělení metod a jejich výhody a nevýhody.
2. Mechanismus př íjmu kontaminantů - příjem a transport cizorodých látek rostlinami v závislosti na jejich chemických vlastnostech. Jednotlivé fáze metabolismu xenobiotik: transformace, konjugace, kompartmentace.
3. Oxidativní stres a obranné strategie rostlin - mechanismy obrany proti oxidativnímu stresu.
4. Toxické kovy a radionuklidy - příjem, akumulace rostlinami. Toxické účinky na rostliny a radiotoxicita. Hyperakumulace a tolerance. Deficience těžkých kovů. Kontaminace těžkými kovy a radionuklidy
5. Organické látky - transformace a degradace - degradace herbicidů, pesticidů, polychlorovaných bifenylů, nitrosloučenin, léčiv atd.
6. Využití fytoremediačních metod v praxi - Fytomining, biomasa, zvýšení účinnosti fytoremediací. Jiné typy bioremediačních technologií. Využití baktérií, řas, hub rostlin, zvířat a ekosystému.
V těchto přednáškách se budeme věnovat dekontaminačním technologiím, které využívají k odstranění kontaminantů z půdy, vod a ovzduší živých organismů. Budeme se zabývat mechanismem příjmu kontaminantů, jejich metabolismem v organismu a vlivem kontaminantů na živé organismy.
V neposlední řadě bude diskutována možnost využití těchto procesů při praktických aplikacích na reálně kontaminovaných plochách.