Úvod. Přehled zařízení, nádobí a vybavení v laboratoři. Zábrusové nádobí a práce s ním, sestavování aparatur. Práce se sklem.
Chemické výpočty. Vyjadřování koncentrac í, výpočty z chemických rovnic, příprava a ředění roztoků.
Bezpečnostní opatření pro práci v laboratořích. Přehled nebezpečných látek. Zásady první pomoci při nehodě v laboratoři.
Acidobazické reakce. Příprava solí anorganických kyselin ve vodných prostředích. Příprava solí vícesytných kyselin.
Redoxní reakce. Příprava prvků, sloučenin obsahujících prvky v různých oxidačních číslech.
Komplexotvorné reakce. Příprava komplexních sloučenin přechodných prvků. Monodentátní a polydentátní ligandy. Běžné organické ligandy a jejich komplexy.
Reakce na suché cestě. Příprava prvků a sloučenin za vysokých teplot.
Syntézy v nevodných prostředích. Odlišný průběh procesů v nevodných rozpouštědlech od vodných roztoků.V oddílech 4 až 8 se posluchači seznamují s metodami izolace anorganických látek.
Vzorový protokol, publikace výsledků.
Výstupy z učení
Student vyjmenuje bezpečnostní zásady pro práci v chemické laboratoři a řídí se jimi. popíše a aplikuje postupy první pomoci při nehodě v chemické laboratoři. popíše a pojmenuje laboratorní vybavení. popíše a aplikuje postupy pro syntézu a izolaci látek. navrhne na základě návodu experiment. provede výpočty potřebné při přípravě experimentu. provede na základě návodu experiment. průběžně provádí záznamy o laboratorním experimentu. sepíše protokol o laboratorním experimentu. popíše vlastnosti a reaktivity prvků a sloučenin, s nimiž se v rámci kurzu setkal.
Základní praktické cvičení pojednávající o syntéze a charakterizaci anorganických sloučenin. Studenti se seznamují s přípravou anorganických látek reakcemi acidobazickými, redoxními, komplexotvornými a s procesy na suché cestě.