- Paramagnetismus lokalizovaných elektronů. Krystalové pole.
Výměnné interakce. - Ferromagnetismus, antiferromagnetismus, ferrimagnetismus lokalizovaných elektronů (modelové hamiltoniány). Doménová struktura, hysterezní smyčka. - Elektronové stavy v kovech, paramagnetismus a ferromagnetismus itinerantních systémů (modelové hamiltoniány).
Superparamagnetismus. - Metody měření magnetických vlastností-makroskopické (SQUID, VSM), mikroskopické (neutronová difrakce, Moessbauerova spektroskopie, XMCD). - Magnetické vlastnosti a aplikace vybraných materiálů: spinelové ferity, Fe–Co–Ni, permanentní magnety.
Cílem přednášky je představit základní klasické a kvantové modely magnetismu pevných látek (kovů, polovodičů, izolátorů). Nejprve jsou diskutována fundamentální t émata: paramagnetismus lokalizovaných a volných elektronů, teorie krystalového pole, výměnné interakce a typy magnetických uspořádání včetně kvantových a fenomenologických modelů, které je popisují.
Dále jsou probrány makroskopické a mikroskopické metody studia magnetických vlastností pevných látek a stručně shrnuty možné aplikace vybraných tříd magnetických materiálů.