1. Základy struktury proteinů (strukturní motivy, folding, vztah struktury a funkce, metody určování trojrozměrné struktury, využití strukturní informace, proteinová databaze )
2. Úvod do rentgenové krystalografie (historie, princip metody a fáze určování struktury makromolekul, zdroje a příprava makromolekul pro rentgenovou krystalografii)
3. Krystaly makromolekul, jejich vlastnosti a příprava (teorie krystalu, symetrie, prostorové grupy, princip a metody krystalizace makromolekul)
4. Teorie difrakce (Braggova podmínka difrakce, Evaldova konstrukce, strukturní faktor)
5. Sběr difrakčních dat (zdroje rentgenového záření, detektory, příprava krystalu pro sběr dat, snímání dat za nízkých teplot, metody a strategie, zpracování difrakčních dat, počítačové programy)
6. Řešení 3D struktury, fázový problém (teorie fázového problému v proteinové krystalografii, metody získání fází)
7. Výstavba modelu, upřesňování a hodnocení kvality modelu (mapy elektronových hustot a jejich interpretace, kontrola stereochemické kvality modelu)
8. Praktická ukázka krystalografického pracoviště ( exkurze do laboratoře proteinové krystalografie na odd. Genových manipulací Ústavu molekulární genetiky, ukázka proteinových krystalů, snímání a zpracování difrakčních dat a výstavby modelu na grafické stanici)
9. Základní pojmy NMR spektroskopie (podstata jevu, vznik signálu a jeho zpracování NMR parametry, základní pulsní sekvence, spinové echo, přenos polarizace...)
10. Metody vícerozměrné NMR spektroskopie (homonukleární versus heteronukleární korelační experimenty, klasická versus obrácená detekce, spin-lock)
11. NMR spektroskopie biologicky aktivních systémů (struktura a dynamika proteinů, oligonukleotidů a sacharidů, výpočetní metody pro zpracování experimentálních údajů)
12. Využití NMR spektroskopie p ři zkoumání nevazebných interakcí mezi molekulami (metody studia komplexů a komplexačních vlastností různých druhů látek).
Přednáška seznámí studenty magisterského a doktorandského studia se základy trojrozměrné struktury proteinů a nukleových kyselin a blíže představí dvě nejpoužívanější metody určení 3D struktury: rentgenovou krystalografii a nukleární magnetickou rezonanci (NMR). Přednášku doplní i praktická ukázka pracovišť využívajících tyto metody.