Úvod do problematiky terapeutických proteinů: přehled přípravků na trhu v současnosti a brzké budoucnosti, postupy schvalování nových terapeutik. Moderní metody rekombinantní exprese proteinů: p řehled, výběr expresního systému.
Klonování s a bez použití restrikčních endonukleas. Prokaryotické expresní systémy: výhody a nevýhody, novinky a postupy.
Eukaryotické expresní systémy: kvasinky, prvoci, rostlinné expresní systémy a hmyzí buňky. Produkce v savčích buněčných liniích: stabilní a tranzientní transfekce, selekce a ovlivnění výtěžku, buněčné inženýrství.
Monoklonální protilátky a jejich rekombinantní fragmenty. Hormony, cytokiny a další malá terapeutika.
Rekombinantní vakcíny: výhody a rizika. Nové alternativní strukturní motivy vazebných proteinů: (nejen) alternativy k protilátkám.
Terapeutické modifikace proteinů: konjugace s polymery, metody depozice do pevné fáze, aspekty podání roztoků proteinů, proteinové radiokonjugáty.
Přednáška představuje problematiku terapeutických proteinů jako nové třídy biofarmaceutik, která nyní nachází stále větší uplatnění zejména při diagnostice a léčbě nádorových onemocnění, hormonálních poruch a při tvorbě rekombinantních vakcín. Zabývá se především současnými moderními metodami rekombinantní exprese takových proteinů (včetně praktických tipů) a přehledem jejich tříd dle struktury a funkce, včetně shrnutí nejnovějších poznatků o alternativních strukturních motivech vazebných proteinů. Zvláštní kapitolou jsou modifikace a konjugace terapeutických proteinů pro jejich administraci a specifické aplikace.
Zvláštní důraz je kladen na praktické příklady - každá přednáška vedle části ze základní osnovy obsahuje také část týkající se jednoho konkrétního terapeuticky používaného proteinu, včetně přehledu jeho výzkumu a vývoje a současného použití.
Lectures are delivered in Czech to Czech students. For Erasmus students the lectures are in English. Depending on the number of students enrolled the course can be arranged as lectures or in another way (colloquium, consultations).