1. Základní principy ss-NMR spektroskopie a historický přehled První přednáška je věnována základním principům ss-NMR spektroskopie. Tyto principy jsou diskutovány v kontextu historických milníků.
2. Architektura liquisolid systémů a neviditelná (temná) hmota v ss-NMR Druhá přednáška je zaměřena na velmi zajímavý aspekt liquisolid systémů, jejich strukturu, architekturu, vznik exotických fází. V této souvislosti budou opět diskutovány základní experimentální techniky, jejich selektivita a omezení. To je také ideální příležitost k otevření diskuse o neviditelné hmotě v pevném stavu.
3. Strukturní rozmanitost pevných disperzí: struktura, morfologie a fázové přechody Ve třetí přednášce se probírá strukturní rozmanitost pevných disperzí a jiných vícesložkových pevných látek.
4. Polymorfismus farmaceutických pevných látek: NMR krystalografie Polymorfismus farmaceutických pevných látek, krystalické účinné farmaceutické látky a úvod do NMR krystalografie je tématem čtvrté přednášky.
5. Předpovědi krystalové struktury a doménově editovaná NMR krystalografie V páté přednášce budeme pokračovat v diskusi o NMR krystalografii. Konkrétně budeme hovořit o předpovědích krystalových struktur, jejich experimentálním ověřování a použití NMR krystalografie na vícesložkové a polykrystalické směsi.
6. Příb ěh o neznámé krystalové struktuře známé modelové sloučeniny Skutečný potenciál NMR krystalografie při ab-initio, de-nuovo, určování krystalové struktury bude demonstrován na f-MLF tripeptidu, jehož struktura dosud nebyla určena. Budete mezi prvními, kdo ji uvidí.
7. A co kvadrupolární jádra? Strukturní rozmanitost derivátů kyseliny boronové. V následující přednášce se zaměříme na kvadrupolární jádra, konkrétně na bor-11. V této souvislosti probereme dynamické samoskladné procesy derivátů kyseliny boronové.
8. Amorfní pevné látky a analýza hlavních komponent Amorfní fáze. Struktura amorfní fáze je poněkud záhadná. Jeden z možných pohledů na strukturu amorfní fáze lze získat pomocí analýzy hlavních komponent NMR spekter. A právě tato analýza je předmětem osmé přednášky.
9. Vodivost a přenos iontů Li+ v pevném stavu Jak se budeme blížit ke konci kurzu, tak otevřeme otázku dynamiky, přenosu a lokální mobility iontů Li+ v polymerních matricích a mřížkových materiálech - potenciálních tuhých elektrolytech.
10. Mřížkové materiály, polymerní sítě a jejich síťovací jednotky Jedna z posledních přednášek bude věnována struktuře metal-organických mřížkových materiálů, polymerních sítí a jejich vazeb.
11. Shrnutí: výzvy, možnosti a omezení ss-NMR Poslední přednáška pak shrne všechny předchozí prezentace a ukáže možnosti, omezení a výzvy pokročilé NMR spektroskopie v pevné fázi.
Tento kurz seznamuje studenty nejen se základními principy NMR spektroskopie pevných látek, ale představuje také současné trendy, které umožňují podrobnou analýzu struktury a dynamiky kondenzovaných látek. Kurz je zaměřen na aplikaci pokročilých technik NMR spektroskopie pro hodnocení struktury a dynamiky různých vícesložkových nanostrukturních systémů s hierarchicky definovanou architekturou.
Základní principy těchto technik jsou diskutovány v úvodních částech přednášek. Experimentální postupy jsou pak vždy demonstrovány na typických příkladech, přičemž největší pozornost je věnována interpretaci experimentálních dat.
Postupně jsou zkoumány polymerní kompozity a nanokompozity, farmaceutické systémy, polymerní nanočástice a mikročástice, kapalně krystalické a liquisolidové systémy, organogely a mřížkové materiály, které jsou spektroskopicky rozloženy na jednotlivé složky a jejich struktura je důkladně diskutována. Značná pozornost je věnována jak kolektivním procesům, tak strukturním defektům a možnostem jejich identifikace.
Kurzy probíhají v angličtině nebo češtině.