Sylabus: Tato přednáška je určena pokročilejším studentům polymerní chemie, kteří se hlouběji zajímají o používané metody charakterizace polymerů a chtějí porozumět jejich principu, možnostem a omezením.
1) Základy Definice, molekulární struktura polymerů, distribuce molárních hmotností, středy molárních hmotností a metody určení molekulových hmotností.
2) Rozměrově vylučovací chromatografie (SEC) Princip metody nazývané též gelově permeační chromatografie (GPC), separační mechanismus, instrumentace, rozpouštědla, kolony, metody kalibrace, typy detektorů, SEC kombinované s rozptylem světla, multidetektorové SEC uspořádání, absolutní a zdánlivé hodnoty molárních hmotností, multidimenzionální SEC techniky. Měření a zpracování dat. Možné zdroje chyb. Aplikace SEC.
3) Hmotnostní spektrometrie s „měkkou ionizací“ Matricí napomáhaná laserem buzená desorpce/ionizace v kombinaci s průletovým analyzátorem (MALDI-TOF) hmotnostní spektrometrie. Princip metody, iontové zdroje, hmotnostní analyzátory. Příprava vzorků, typy a vhodnost používaných matric, lineární a reflektronový mód měření, vyhodnocení spekter, identifikace polymerů a kopolymerů. Další měkké ionizační metody (ESI) a typy analyzátorů. Tandemová hmotnostní spektrometrie.
4) Frakcionace tokem v silovém poli (FFF) Princip metody. Používaná silová pole - asymetrický tok (A4F). Instrumentace, isokratické a gradientové experimenty, mě ření a zpracování dat. Výhody a nevýhody v porovnání s SEC.
5) Plynová chromatografie (GC) Princip metody, instrumentace, typy detektorů, příprava vzorků, kolony, derivatizace, speciální způsoby nástřiku vzorku (headspace, solid phase micro extraction), pyrolýza. Kvalitativní a kvantitativní využití GC. Použití GC při analýze polymerních materiálů.
Kurz charakterizace polymerních materiálů, ve kterém jsou vysvětleny jednotlivé používané chromatografické metody a metody hmotnostní spektrometrie. Tyto metody jsou diskutovány s ohledem na jejich princip, význam v analýze polymerů, správnost, shodnost a přesnost měření, možnosti a omezení.