V kurzu je podán stručný přehled základních typů úkolů organické analýzy a metodický přístup k jejich řešení. Komplexně a systematicky je zpracován obecný postup při provádění identifikace neznámé organické látky s použitím moderních chemických a instrumentálních metod.
Výklad navazuje na obecné znalosti organické a analytické chemie ze základních přednášek a cvičení těchto oborů a zahrnuje následující tematické okruhy: Předběžné operace, vnější vlastnosti organických sloučenin, testování jednotnosti a čistoty vzorku. Fyzikální konstanty organických sloučenin a jejich vztahy ke struktuře (teplota tání, teplota varu, hustota, index lomu, optická aktivita).
Rozpustnost organických sloučenin a její využití v organické analýze (pravidla rozpustnosti, určování skupiny rozpustnosti). Spektrální metody.
Princip, charakter informace a její využití v kvalitativní i kvantitativní analýze organických sloučenin (UV-VIS spektroskopie, vibrační spektroskopie FTIR a FTRa, nukleární magnetická rezonance 1H a 13C, hmotová spektroskopie). Kvalitativní a kvantitativní elementární analýza (orientační testy, mineralizační postupy a důkazy základních elementů ).
Významné skupinové a klasifikační reakce, chemické metody důkazu základních fukčních skupin. Chemické metody identifikace základních typů organických sloučenin.
Instrumentální a chemické metody kvantitativní analýzy některých významných typů organických sloučenin. Povinná nebo doporučená časová posloupnost s ostatními kursy Správná volba a praktické metodické zvládnutí chemických testů, samostatná interpretace infračervených a MS spekter.
Práce s literaturou a dalšími zdroji informací pro organickou analýzu (tabulky, sbírky spekter). Rozvíjení schopnosti samostatného a systematického přístupu k řešení zadaného úkolu v oboru organické analýzy.
Základní kurs identifikace organických sloučenin, používané techniky a metody pro identifikaci organických molekul.Fyzikální konstanty organických sloučenin a jejich vztahy ke struktuře (teplota tání, teplota varu, hustota, index lomu, optická aktivita). Rozpustnost organických sloučenin a její využití v organické analýze (pravidla rozpustnosti, určování skupiny rozpustnosti).Spektrální metody. Princip, charakter informace a její využití v kvalitativní i kvantitativní analýze organických sloučenin (UV-VIS spektroskopie, vibrační spektroskopie FTIR a FTRa, nukleární magnetická rezonance 1H a 13C, hmotová spektroskopie).
Kvalitativní a kvantitativní elementární analýza,yýznamné skupinové a klasifikační reakce, chemické metody důkazu základních fuk čních skupin.