Úvod. Experimentální uspořádání hmotnostního spektrometru. Přehled ionizačních technik. Ionizace nárazem elektronu. Chemická ionizace. Další ionizační techniky. Hmotnostní analyzátory. Magnetický hmotnostní analyzátor. Elektrický analyzátor. Kvadrupolový analyzátor. Iontová past. Průletový analyzátor. Detektory. Násobičové detektory. Scintilační fotonásobičové detektory.
Hmotnostní spektrum. Molekulární ion. Analýza izotopického složení. Stabilní izotopy. Určení počtu cyklů a dvojných vazeb ze sumárního vzorce.
Teorie fragmentace. Lokalizace náboje a nepárového elektronu v molekulárním iontu. Rozpad molekulárního iontu, fragmentační cesty. Faktory ovlivňující intenzitu iontů. Mechanismy fragmentace organických molekul. Štěpení sigma vazby. Alfa štěpení iniciované radikálovým centrem. Štěpení iniciované nábojovým centrem. Štěpení cyklických struktur. Přesmykové reakce. Přesmyky iniciované radikálovým centrem. Přesmyky iniciované nábojovým centrem.
Přednáška určená pro posluchače magisterského a postgraduální studia. V úvodní části jsou studenti seznámeni se základními konstrukčními prvky hmotnostního spektrometru a přehledem v současnosi používané instrumentace. V části věnovan é interpretacím hmotnostních spekter organických látek je diskutována problematika identifikace látek ze spekter po ionizaci nárazem elektronů. Jsou probrány základní fragmentační mechanismy rozpadu iontů. Výklad je doplněn ukázkami reálných spekter s výkladem konkrétních fragmentačních cest.
V souladu s opatřením krizového štábu Přírodovědecké fakulty UK ze dne 21.9.2020 bude tento předmět přednášen distanční formou v době určené rozvrhem. Pro distanční výuku bude používána platforma MS Teams a Moodle. Studijní materiály jsou dostupné na stránkách kurzu https://dl2.cuni.cz/course/ nebo na webových stránkách https://ms-servis9.cms.webnode.cz/vyuka/