Teoretický výklad doplněný praktickými ukázkami a vlastní laboratorní prací studentů. Probíraná témata: stavba látek a jejich vlastnosti, modely, chemické reakce (versus fyzikální d ěj), jejich klasifikace avyužití ve školní praxi, vodík, kyslík, voda, peroxid vodíku, halogeny a jejich sloučeniny, chalkogeny a jejich sloučeniny, pniktogeny a jejich sloučeniny, prvky skupiny uhlíku a boru a jejich sloučeniny, alkalické kovy a kovy alkalických zemin jejich sloučeniny, přechodné a vnitřně přechodné kov
elektrochemie
acidobazické děje a pH
chemická kinetika a termodynamika
Seminář je primárně určeno pro studenty prvních i vyšších ročníků bakalářského studia. Základem semináře je teoreticko-praktická výuka, spočívající v řešení problémových úloh formou práce s modely, ukázkami chemických látek, frontální i studentské prováděním pokusů atd. Seminář je vhodný také pro všechny, kteří se připravují k praktické části souborné zkoušky z didaktiky chemie a obecně pro výkon povolání učitele chemie.
Praktické semináře jsou dvouhodinové bloky zařazeny týdně po celý semestr. Během každého semináře studenti provádějí a prezentují pokusy z anorganické a obecné chemie tak, že v průběhu semestru získají základní dovednosti pro provádění a vysvětlování demonstračních pokusů na středních školách.
Kurz probíhá prezenčně, v případě nemožnosti prezenční výuky bude kurz probíhat v on-line prostředí ZOOM nebo Meet.