Gender a rodina
Přednášející: PhDr. Hana Hašková, PhD.
Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., Jilská 1, 110 00 Praha 1 e-mail: hana.haskova@soc.cas.cz
Popis kurzu
Studenti a studentky se seznámí s vybranými pojmy, teoriemi, přístupy a výzkumnými otázkami v oblasti genderově senzitivního výzkumu partnerství, rodiny, reprodukce a trhu práce. Kurz je zaměřen na osvojení si kritické perspektivy při analýze genderových nerovností.
Požadavky na studenty a studentky
- účast v diskusích
- vypracování zadané prezentace
- písemný test
Termíny
První hodina: 15.2.2023
Hodina se nekoná: 15.3, 10.5. 2023 (rektorský sportovní den)
Tematické okruhy přednášek a seminářů
Úvod do studia genderu
- gender; pohlaví; maskulinita a feminita; politika symbolických dichotomií; gender kontrakt; dvojí standard; genderová socializace; genderové stereotypy; statistická diskriminace; genderové role; biologický esencialismus vs. sociální konstruktivismus.
Proměny rodiny, partnerství a reprodukce; genderové aspekty životních drah
- rodina tradiční, moderní a postmoderní; nukleární neolokální rodina; pokles plodnosti a změny v časování rodičovství; životní dráhy a jejich genderové aspekty; čas historický/ kalendářní, biografický a sociální; normy životních drah.
Mateřství, otcovství, bezdětnost, jednodětnost, sólo rodiče, rekonstituované rodiny a homoparentální rodiny
- sociální konstrukce mateřství; mateřský mýtus; bezdětnost - childfree a childless identity; sólo rodiče; proměny ženství, mužství a dětství ve společnosti tradiční, moderní a postmoderní; pečující otcové; LGBTQIA.
Diskurzy, praxe a politiky péče
- vztahy politik, diskurzů a praxe péče v mezinárodní a historické perspektivě; familializace - defamilializace - refamilializace a jejich genderová dimenze; externalizace péče; globalizace a řetězy péče.
Kombinace práce a soukromého života; placená a neplacená práce; volný čas
- kombinování pracovního a soukromého života: instituce a normy; family-friendly formy práce - pozitiva a úskalí; genderová "slepota"; afirmativní akce; placená a neplacená práce; volný čas; dělba práce v domácnosti a péče o závislé členy rodiny.
Genderové nerovnosti na trhu práce
- horizontální a vertikální segregace na trhu práce; feminizace povolání; tokenismus; znevýhodnění na trhu práce; intersekcionalita; platové nerovnosti a diskriminace; teorie genderových rozdílů na trhu práce.
Násilí
- znásilnění; sexuální obtěžování; domácí násilí; spirála domácího násilí; charakteristiky a typy domácího násilí; symbolické násilí; sexistická reklama.
Doporučená literatura:
časopis Gender a výzkum - dostupný na http://www.genderonline.cz/cs
Studenti a studentky se seznámí s vybranými pojmy, teoriemi, přístupy, výzkumnými otázkami a problémy v oblasti genderově senzitivního výzkumu partnerství, rodiny, reprodukce a trhu práce. Kurz je zaměřen na osvojení si kritické perspektivy při analýze genderových nerovností.