Uvedení do problematiky a trochu historie. Metoda nejmenších čtverců a prostorová regrese, globální a lokální. Metoda IDW jako východisko geostatistiky. Připomenutí základn ích statistických pojmů. Náhodná funkce, její vlastnosti a základní charakteristiky, předpoklad stacionarity. Variogram, experimentální a teoretický, strukturní analýza. Vztah variogramu a kovarianční funkce. Typy teoretických variogramů, izotropní a směrový variogram, geometrická anizotropie. Kriging jako interpolační metoda. Grafické znázornění veličin měřených v ploše. Informace o vybraných geostatistických metodách: univerzální kriging, kokriging, multivariační geostatistika, podmíněné simulace.
Popis prostorové autokorelace a asociace zalořený na matici sousedství, globální a lokální Moranův index, Gearyho index, Getisův index.
Přednáška je zaměřena na aplikaci geostatistiky v prostředí GIS se zřetelem na demografická data. Statistické metody a prostorová data, využití deskriptivních statistik, prostorové výběry. Průzkumová analýza prostorových data, metody EDA, ESDA, vyhodnocování odlehlých pozorování, zpracování kontingenčních tabulek a choropletových map. Analýza dat na základě vzdálenosti: metoda nejbližšího souseda, hot spot a cold spot analýza. Práce s maticí vzdáleností (IDW), východiska, možnosti, omezení. Prostorová autokorelace dat, východiska prostorové autokorelace dat, metody globální a lokální autokorelace dat, testy signifikance autokorelace dat. Metody práce s agregovanými daty do čtverců, statistiky, které se používají (Kappa Index a Cramerovo V), čtvercová analýza dat. Vedle výkladu základních pojmů prostorová proměnná, stacionarita, variogram, kriging,…) bude podána informace o pokročilejších technikách (kokriging, vícerozměrná geostatistika, podmíněné simulace). Prostorová regrese – přehled jednotlivých modelů, modely geograficky vážené regrese GWR, prostorová regrese a Bayesovské modely. Látka se procvičí na vzorových datech a na vybraných case-studies v počítačové učebně.
Výuka je zajišťována (spojena s) předmětem MS710P36, což určuje průběh výkladu. Je možné dohodnout modifikaci ad hoc pro potřeby demografie.