Hlavní témata předmětu:
1) Úmrtnost a její vyjadřování; opakování základních poznatků (základní metody analýzy úmrtnosti; přechod ke spojitému vyjádření úmrtnosti; definice pojmu intenzita úmrtnosti a její praktický odhad)
2) Vyrovnávání průběhu intenzity úmrtnosti (klouzavé průměry; základní parametrické funkce a jejich praktická aplikace - Gompertz-Makehamova funkce, Kannistova funkce, aj.)
3) Specifické oblasti analýzy úmrtnosti s potenciálem využití v oblasti životního pojištění (např. analýza konvergenčních tendencí úmrtnosti, koncept heterogenity populace a tzv. modelů křehkosti/frailty modelů - zařazeno vždy některé z aktuálních témat, ev. s možností zvaného přednášejícího)
4) Úmrtnostní tabulky pro potřeby pojišťovnictví (specifické problémy konstrukce úmrtnostní tabulky; alternativní ukazatele délky života a jejich výpočet)
5) Úvod k pojišťovnictví, životní pojištění (základní pojmy a principy - princip solidarity, princip ekvivalence)
6) Úrokování (opakování pojmů finanční matematiky; úročení jednorázových a opakovaných plateb - pokud bude toto téma studentům známé, nebude třeba ho opakovat)
7) Odhad pravděpodobnosti budoucí výplaty pojistného plnění a počáteční hodnoty pojistného plnění
8) Praktická ukázka výpočtu jednorázového netto a brutto pojistného pro jednotlivé typy poji štění, kalkulace nákladů pojišťovny
9) Specifické otázky životního pojištění v souvislosti s demografií - možnosti analýzy pojistného kmene, zohlednění zdravotního stavu pojištěného, pojištění životního důchodu Pokud se zapisujete v SIS k tomuto kurzu, nezapomeňte se zapsat také v systému Moodle! Kurz je primárně určen studentům NMgr. studia Demografie. VÝUKA V ONLINE DOBĚ Primární základnou kurzu je Moodle - materiály, diskuse, odevzdávání úkolů. Doplňkově je možné využívat v případě zájmu studentů např. Teams. Na základě rozhodnutí Krizového štábu PřF UK a vedení katedry KDGD lze výuku v LS 2020/21 zahájit až
1.
3.
2021. V rámci tohoto kurzu proběhne během února úvodní organizační online setkání. Termín je určen na
23.
2. 2021 v době rozvrhované výuky, pozvánka bude v Moodle a obdržíte ji mailem. Od
1.
3. bude zahájena pravidelná výuka, do té doby budou v Moodle dostupné první materiály.
Předmět studenty seznamuje s možnostmi využití demografických údajů a demografické analýzy v oblasti životního pojištění. V první části kurzu jsou shrnuty a případně prohloubeny základní poznatky z oblasti analýzy úmrtnosti se zohledněním specifik klíčových pro oblast pojišťovnictví (doporučeny jsou vstupní znalosti z oblasti úmrtnosti zhruba na úrovni kurzů Demografická analýza I a II). Druhá část kurzu představuje tradiční produkty životního pojištění a pojistné principy, v rámci cvičení se studenti učí kombinovat demografická data a finanční výpočty k praktické ilustraci kalkulace ceny pojistných produktů.
Bližší informace: viz kurz v Moodle
Dílčí témata jsou řešena i v prostředí software SAS, předchozí absolvování kurzů se SAS však není vyžadováno.
Při prezenční formě studia může být během semestru několik hodin výuky nahrazeno samostudiem (dodané materiály nebo procvičující příklady či jiné aktivity - vše v Moodle). V případě distanční (online) výuky bude výuka zajištěna pomocí živých online webinářů a předem dodaných videí, článků a dalších materiálů. Využíváno je online diskusních fór a dalších online nástrojů Moodle.
Pokud se zapisujete v SIS k tomuto kurzu, nezapomeňte se zapsat také v systému Moodle!
Kurz je primárně určen studentům NMgr. studia Demografie.
VÝUKA V ONLINE DOBĚ
Primární základnou kurzu je Moodle - materiály, diskuse, odevzdávání úkolů.
Doplňkově je možné využívat v případě zájmu studentů např. Teams.
Na základě rozhodnutí Krizového štábu PřF UK a vedení katedry KDGD lze výuku v LS 2020/21 zahájit až 1. 3. 2021. V rámci tohoto kurzu proběhne během února úvodní organizační online setkání. Termín bude 23. 2. 2021 v době rozvrhované výuky (pozvánka bude v Moodle a obdržíte ji mailem). Od 1. 3. bude zahájena pravidelná výuka, do té doby budou v Moodle dostupné první materiály.