I. Světový populační vývoj a jeho zákonitosti
I.1 Obecné charakteristiky populačního vývoje a prognózy. Vztah mezi populačním vývojem a celkovým rozvojem, podmíněnosti demografické reprodukce. Světová populace - početní růst, tempo růstu. Hlavní demografické problémy vyspělých a rozvojových zemí. Prognózy – hypotézy budoucího vývoje světové populace.
I.2 Důležité mezníky v populačním vývoji světa. Charakteristika demografických procesů v historii a prehistorii lidstva. Demografická revoluce jako součást globální revoluce moderní doby. Typologie průběhu demografické revoluce a její specifika v rozvojových zemích.
I.3 Proces úmrtnosti. Obecné charakteristiky. Nerovnoměrnost ve vývoji úmrtnosti – faktory. Současná situace v úrovni úmrtnosti a mezinárodní srovnání - možnosti hodnocení. Perspektivy vývoje úmrtnosti, Epidemiologický přechod - Omranova klasická teorie, nové přístupy.
I.4 Proces porodnosti a potratovosti. Dostupnost dat a možnosti hodnocení. Faktory ovlivňující úroveň plodnosti a potratovosti. Vývoj plodnosti: vyspělé země, rozvojové země. Hlavní charakteristiky plodnosti a trendy v úrovni plodnosti podle region. Rozšíření moderních forem antikoncepce. Kategorizace zemí podle dostupnosti interrupce.
I.5 Formování a rozpad manželských svazků. Sňatečnost - Faktory ovlivňující úroveň sňatečnosti. Dostupnost a kvalita dat a možnosti mezinárodního srovnání. Svět: rozdíly v intenzitě sňatečnosti podle regionů a pohlaví. Sňatečnost v Evropě a alternativní formy soužití. Rozvodovost - Faktory ovlivňující úroveň rozvodovosti. Dostupnost dat a možnosti mezinárodního srovnání. Rozvodová legislativa a dostupnost rozvodu. Rozvodovost v Evropě. Druhý demografický přechod jako důsledek specifických podmínek evropských populací.
I.6 Věková struktura a role migrace. Základní charakteristiky a možnosti hodnocení. Typologie věkových struktur. Změny ve věkové struktuře světové populace v průběhu historie. Současná situace – vyspělé a rozvojové země, Demografické stárnutí: příčiny, důsledky, perspektivy. Populační (demografická) dividend. Populační moment. Zkoumání vlivu populační dynamiky jednotlivých regionů na jejich ekonomický růst.
II. Regionální demografie (se zaměřením na populační vývoj po 2. světové válce)
II.7 Populační vývoj jižní Asie. Problematika populačního růstu Indie. Zdroje dat a jejich kvalita. Hlavní determinanty demografického chování indické populace. Početní růst indické populace ve 20. Století a projekce. Proces porodnosti: vývoj, rozdíly v úrovni plodnosti. Programy omezování plodnosti a jejich úspěšnost. Proces úmrtnosti a hlavní problémy (dětská úmrtnost).
II.8 Populační vývoj jihovýchodní Asie. Příčiny a důsledky populační politiky Číny. Vývoj počtu obyvatel a populační politika. Změny v úrovni plodnosti od r. 1950 do současnosti. Prognózy do roku 2050 a 2100: varianty, Vývoj naděje dožití ve srovnání s Indií (1950 - 2100). Věková struktura: nepravidelnosti, věkový medián (1950 - 2100). Důsledky, problémy a výzvy demografického vývoje v Číně. Demografické stárnutí čínské populace.
II.9 Demografický v ývoj západního Balkánu, Ruska a post-sovětského prostoru – role reprodukčních procesů včetně zahraniční migrace ve vývoji početního stavu, pohlavně věkové struktury a dalších charakteristik obyvatelstva. Perspektivy vybraných zemí, jejich oficiální vnímání a snahy a reálné možnosti ovlivnit nežádoucí vývoj.
II.10 Populační vývoj Latinské Ameriky – historie, současný stav a perspektivy. Vymezení regionu a zdroje dat. Charakteristiky demografické reprodukce, podmíněnosti změn a početní růst. Průběh demografické revoluce – odlišnosti dle zemí. Věková struktura: demografická dividenda, demografické stárnutí. Intenzivní migrace, rasová a etnická skladba obyvatelstva. Vysoký stupeň urbanizace.
II.11 Svět islámu. Specifika populační vývoje v arabském světě a jeho podmíněnosti. Odlišnosti mezi regiony Severní Afriky, Blízkého Východu a Arabského poloostrova. Průběh demografické revoluce – odlišnosti, modely. Klíčové faktory demografických změn.
II.12 Populační vývoj sub-Saharské Afriky. Početní růst a perspektivy budoucího vývoje. Proces porodnosti: vývoj a podmíněnosti. Proces úmrtnosti: základní charakteristiky a perspektivy, vliv epidemie AIDS. Průběh demografické revoluce.
II.13 Populační vývoj Evropy. Odlišnosti a podobnosti v Západní a Východní Evropě. Rozpornost demografického vývoje po roce 1990.
II.14 Populační vývoj Severní Ameriky a Austrálie – historie, současný stav a perspektivy. Podobnosti a odlišnosti v populačních trendech mezi vyspělými státy.
Přednáškový cyklus je rozdělen do dvou celků. První část je věnovaná zákonitostem populačního vývoje a ucelené charakteristice vývoje jednotlivých demografických procesů. Jsou nastíněny hlavní etapy populačního vývoje světa a průběh demografické revoluce v jednotlivých světových regionech, diskutovány současné světové populační trendy a kontrastovány populační problémy rozvojových a vyspělých zemí. Druhá část se týká klasické regionální demografie, tj. populačního vývoje jednotlivých světových regionů. Důraz je kladen na propojenost jednotlivých procesů mezi světovými regiony.
Během cvičení studenti samostatně zpracovávají a následně diskutují aktuální témata související se světovým populačním vývojem (např. demografické důsledky epidemie AIDS, vývoj plodnosti nebo proces demografického stárnutí ve světě).
Způsob výuky v roce 2024:
Přednášky: Z celkově rozvrhované výuky v LS 2024 bude 2/3 týdnů (cca 8x) probíhat přednáška (i v čase cvičení) a 1/3 (3 x) budou probíhat cvičení (i v čase přednášky)
Cvičení: Prezentace semestrální práce studentů, detaily budou specifikovány na úvodní hodině a písemně v Moodle
Termíny cvičení budou upřesněny na úvodní hodině
Prosíme všechny o zapsání se do kurzu v Moodle - materiály a detailní informace naleznete tam.
Způsob výuky v případě nemožnosti realizovat prezenční výuku:
Přednášky: Asynchronní forma (prezentace vložené v Moodle) Možnost konzultací v rozvrhované době výuky. Termíny konzultací by byly předem stanoveny, možnost dohody
Cvičení: asynchronní část v prostředí Moodle, kde jsou využívány online nástroje jako diskuse apod. Sledováno je průběžné zapojení studentů. V Moodle jsou také k dispozici výstupy práce studentů. Kromě toho ke cvičením proběhne i synchronní online setkání, kde studenti živě představí výstupy svých projektů a mohou být stručně komentovány. Organizační schůzka na začátku semestru.
Popsaný způsob bude realizován jen v případě nutnosti a uzavření VŠ pro prezenční výuku.