Celý předmět je zaměřen na praktickou práci s biologickým materiálem, ať už rostlinného, živočišného, či jiného původu. Zároveň jsou tvořeny levné, ale funkční modely biologických dějů, které je problém pozorovat přímo. V závislosti na sezónní dostupnosti materiálu jsou realizovány úlohy následujících typů:
Příprava dočasného preparátu mitotických figur z kořínku cibule/česneku.
Pozorování cerkárií a hemocytů plže.
Tvorba modelů z jednoduchých a levných pomůcek, modelování vybraných biologických struktur a dějů, například plíce, resp. dýchání, ponožkozómy, ontogeneze, genetický drift, vnitřní povrch střeva.
Izolace DNA z ovoce. Zviditelnění molekuly deoxyribonukleové kyseliny.
Fermentace mléka. Teorie i ukázka využití fermentace v praxi s ochutnávkou. Důkazy proběhnutí fermentace. Barvení a pozorování bakterií mléčného kvašení. Co se dá pozorovat a měřit na droždí.
Pokusy s využitím čidel Vernier, která jsou napojená na počítač, v reálném čase dochází k měření, zaznamenávání a vizualizaci do tabulky či grafu. Jde o přirozené propojení biologického pokusu a možností počítačového zpracován í.
Forenzní postupy využívající biologické poznatky.
Mikrovyučování studentů.
U jedné úlohy navrhnou studenti online variantu a diskutují klady a zápory obou typů výuky (prezenční vs. online, jak synchronní, tak asynchronní)
This course has only Czech version.