Kurz je organizován tématicky (nikoliv po jednotlivých etapách vývoje Země) a obsahuje čtyři hlavní okruhy: 1) Stratigrafická geologie (5 vyučovacích hodin) 2) Paleogeografie (6 hodin) 3) Vývoj života (8 hodin) 4) Vývoj českého masívu a přilehlých oblastí (20 hodin)
Ad 1) Seznamuje se základy stratigrafické geologie s důrazem na litostratigrafii, biostratigrafii a chronostratigrafii. U každého směru je podán přehled základních kategorií formálních jednotek. V chronostratigrafii je ukázáno aktuální dělení a datování globálních jednotek. Diskutován je princip stratotypů.
Ad2) Na pozadí hlavních geotektonických událostí a paleogeografických rekonstrukcí je vysvětlen vývoj kontinentů a oceánu v geologické historii Země. Pro jednotlivá období je charakterizováno klima.
Ad3) Úvodu tohoto okruhu je věnován vzniku života a mezníkům vývoje v prekambriu. Evoluce života ve fanerozoiku je uvedena obecnou charakteristikou důležitých aspektů včetně hromadných vymírání, terestrializace apod. Následuje stručná charakteristika jednotlivých období s důrazem na vůdčí fosílie.
Ad4) Je popsána geologická historie (tj. hlavní procesy formující vznik a zánik pánví, faciální vývoj v pánvích, vulkanismus aj.) jednotek Českého masívu, Západních Karpat a jejich okolí po jednotlivých obdobích a hlavních událostech.
Hlavní náplní cvičení je demonstrace charakteristických fosílií a litotypů pro jednotlivá období. Cvičení probíhaj í v 6 dvouhodinových blocích.
Prerekvizity: Pro pochopení probíraného učiva jsou nutné dobré znalosti na úrovni kurzů Všeobecná geologie (G421P00, G421P01G nebo G421P01U, G421C21A, G421C21B), Paleontologie (G422P01 nebo G422P03).
Korekvizity: Předmět slouží jako základ pro problematiku Regionální geologie a zároveň vyžaduje její základní znalost.
Hlavním cílem je seznámit posluchače s principy stratigrafické geologie a průřezem nejvýznamnějších událostí ve vývoji života, paleogeografii a geologickém vývoji střední Evropy