Na exkurzi jsou presentovány základní litotektonické jednotky Českého masivu, p říp. Západních Karpat, jejich vztahy a vývoj.
Během exkurze si účastníci na vybraných profilech na kontaktech významných geologických jednotek prakticky vyzkouší identifikovat a dokumentovat základní typy hornin, jejich časoprostorové vztahy, úložné a strukturní poměry, v případě sedimentárních jednotek pak sedimentační prostředí, dynamiku sedimentace, směry paleoproudů atd. Na jejich základě pak zkonstruovat ideový geologický řez a vytvořit vlastní model vývoje území.
Výklad na klíčových lokalitách navazuje na přednášky z regionální geologie (MG42108, MG44107) a jiných geologických disciplín. Forma výuky: Pět dní terénních prací, většinou rozdělených na tři dny práce v horninách fundamentu, dva dny pak v jednotkách platformního pokryvu.
Požadavky: Podmínkou udělení zápočtu je kromě aktivní účasti, zpracování závěrečné zprávy obsahující charakteristiku navštívených lokalit, strukturní měření, interpretativní geologické řezy a modely vývoje navštívených jednotek na základě literárních poznatků i vlastních úsudků.
Terénní kurz má formu celkem pětidenní autobusové exkurze, případně dvou exkurzí uskutečněných prostředky hromadné dopravy a pěšky v geologických jednotkách Českého masivu, případně Západních Karpat. Exkurze navazuje na přednášky z regionální a historické geologie a rozvíjí též praktické poznatky získané v přednáškách a cvičeních ze všeobecné geologie strukturní geologie a petrologie. Cílem exkurzí je naučit se základním metodám terénního výzkumu zejména ve vztahu k rekonstrukci geologického vývoje velkých regionálních jednotek Českého masivu a Západních Karpat.
Studenti si náklady na dopravu a stravu hradí sami. Předpokládané náklady činí přibližně 2 000 Kč.