1. Úvod – charakteristika fytogeografických jednotek, co-evoluce s živočichy, základy migrace a vlivu klimatu na diferenciaci flóry.
2. thalassiofytikum – počáteční etapa vývoje rostlin v moři, vznik rostlin.
3. paleofytikum – výstup rostlin na souš, starší a mladší období paleofytika, rozdíly v jejich složení. Začínající diferenciace suchozemské flóry podle konfigurace klimatických pásem a paleogeografie.
4. mezofytikum – věk nahosemenných rostlin. Starší a mladší období pod vlivem vývoje globálního klimatu. Základní složky a jejich vývoj. Rozdíly vůči paleofytiku v paleogeografické diferenciaci. Vznik krytosemenných rostlin.
5. kenofytikum – věk krytosemenných rostlin. Globální paleogeografická diferenciace na fytogeografické jednotky a jejich charakteristiky. Rozdíly mezi starším obdobím ve svrchní křídě a paleocénu a mladším obdobím od eocénu po dnešek. Charakter hranice křída – třetihory z hlediska vývoje flóry. Kolísání klimatu během třetihor. Nejmladší období (antropofytikum) pod vlivem člověka. Cíl: Prohloubit znalosti o fosilních rostlinách v podobě syntetického obrazu rostlinstva v průběhu historie Země. Poukázat na závislosti změn rostlinstva na paleogeografii, paleoklimatu a vývoji fauny. Rozpoznat zákonitosti vedoucí k zásadním změnám rostlinného krytu.
V přednášce je podán přehled vývoje rostlinstva od jeho vzniku po dnešek. Jsou probrány charakteristiky jednotlivých etap, tj.thalassiofytikum, paleofytikum, mezofytikum a kenofytikum, jejich trvání a evoluční pokroky rostlin v tom kterém údobí.
Zároveň jsou charakterizovány měnící se podmínky prostředí a paleogeografické diferenciace flóry.