1. Úvod – hlavní znaky krytosemenných rostlin
2. Vztah krytosemenných rostlin a ostatních semenných rostlin
3. Vývojové teorie angiosperm – historie výzkumu vývoje krytosemenných rostlin, topologie krytosemenných rostlin, základní schémata vývoje, časování diversifikace.
4. Systém angiosperm: Bazální angiospermy - magnoliidy, jednoděložné, bazální eudicotyly, hlavní eudicotyly, Caryophyllales, Rosidy, Asteridy.
5. Klasifikace angiosperm a nezastupitelná role paleobotanického materiálu
6. Paralelní a konvergentní evoluce
7. Vývoj květu, vývojové inovace, radiace vývoje, květní fylotaxie, květní symetrie, morfologické modifikace květu, opylování živočichy
8. Fosilní krytosemenné rostliny a jejich specifika Cíl: Získat teoretické a praktické základy znalostí o vzniku a vývoji krytosemenných rostlin. Naučit se sledovat vývojově důležité znaky krytosemenných rostlin na fosilním materiálu. Získat přehled o hlavních vývojových teoriích a metodách výzkumu.
Evoluce krytosemenných rostlin – angiosperm je ve výzkumu rostlin jedním z nejvíce diskutovaných témat. Aktuálnost tématu je zřejmá: angiospermy jsou zdaleka nejrozšířenější rostlinnou skupinou na světě a jejich původ je stále nejasný.
Téma spojuje botaniku, pracující především s daty molekulární biologie získanými z analýz DNA, s paleobotanikou pracující s časem a daty získanými z morfologických analýz. Jedním z cílů cyklu přednášek je podat přehledný souhrn současných konceptů vývoje krytosemenných rostlin a zdůraznit důležitost jednotlivých klíčových skupin (bazální magnoliidy, monocotyly, bazální eudicotyly).
Na základě vybraných fosilních i recentních představitelů interpretovat vývoj nejdůležitějších znaků a nastínit vývojové směry hlavních skupin. Zvláštní pozornost bude věnována vývoji květu, květenství a interakci krytosemenných rostlin s organismy, zvláště s hmyzem.
V rámci přednášek se posluchači seznámí s moderním systémem klasifikace krytosemenných rostlin. Hlavním cílem cyklu přednášek je srozumitelným způsobem popsat možné teorie vzniku angiosperm a jejich vývoj v čase s vazbou na paleoekologické interakce s prostředím.