1. Úvod - vznik života, ekosystémy archaika a proterozoika
2. Starší paleozoikum - kambrium, ordovik, evoluční exploze, trofické vztahy, paleogeografie, klimatické změny, vymírání, vznik taxonů vyšších systematických úrovní.
3. Silur-devon, výstup na souš - vznik terestrických ekosystémů, trofické vztahy, paleogeografie, klimatické změny, vymírání.
4. Karbon-perm, mořské a terestrické ekosystémy, paleogeografie, klimatické změny, vymírání.
5. Mesozoikum - trias, jura, křída, paleogeografie, klimatické změny, vymírání.
6. Kenozoikum, paleogeografie, klimatické změny, vymírání, evoluce člověka. Návaznost: Pro přednášku je vhodné absolvování Historické a statigrafické geologie G421P04G, Základy paleobiologie G422P02, Paleobiologie G422P40 nebo Paleontologie P422P01. Cíl: Studenti se ve stručném souhrnu událostí posledních 4 mld. let seznámí s vývojem celosvětového ekosystému, významnými mezníky v historii života jako jsou hromadná vymírání nebo naopak speciace. Forma výuky 12 2 hodinových přednášek a 2 hodinových cvičení Požadavky Účast na přednáškách a cvičeních, závěrečný esej a zkouška
Studenti se seznám í s vývojem fosilního globálního ekosystému od vzniku života do současnosti. Evoluce organismů je zasazena do reálného prostředí jednotlivých období historie Země, jsou diskutovány otázky vztahů živých organismů a prostředí, paleogeografické a klimatické změny, trofické vztahy, masová vymírání a speciace.